Cyklistické esá zdevastované zo smrti mladíka: Nech tvoja hviezda žiari tak jasne, ako si žiaril v cyklistike!

Bjorg Lambrecht
Bjorg Lambrecht

ZABRZE - Pondelňajšiu 3. etapu cyklistických pretekov Okolo Poľska poznačila tragédia. Dvadsaťdvaročný belgický cyklista Bjorg Lambrecht z tímu Lotto–Soudal zomrel po prevoze do nemocnice v juhopoľskom meste Rybnik, keď počas etapy narazil v daždivom počasí hlavou do betónového priepustu pri ceste. Organizátori v reakcii na tragédiu neutralizovali utorňajšiu 4. etapu.

Lambrechta oživovali už priamo na mieste nešťastia, neskôr ho previezli sanitkou do nemocnice. Jeho zdravotný stav totiž neumožňoval letecký transport. Napokon sa lekárom nepodarilo jeho život zachrániť, zomrel na operačnom stole. "Cyklistu priviezli v kritickom stave. Prijali ho na jednotke intenzívnej starostlivosti a okamžite išiel na operačný stôl. Nanešťastie počas zákroku zomrel," citovala hovorcu nemocnice v Rybniku Michala Sieroňa poľská verzia portálu Eurosport.

K smrti mladého pretekára sa vyjadril jeho tím Lotto–Soudal. "Odpočívaj v pokoji Bjorg," napísal na sociálnej sieti. Lambrecht bol veľkým talentom belgickej cyklistiky. Triumfoval na prestížnej klasike Liége-Bastogne-Liége pretekárov do 23 rokov a skončil celkovo druhý na etapových pretekoch Tour de l'Avenir.

Status profesionála získal v roku 2018. V tejto sezóne mu iba tesne ušlo pódium na klasikách Valonský šíp, Amstel Gold Race i Brabantský šíp. Získal biely dres pre najlepšieho mladého jazdca na Critérium du Dauphiné. V tradičnej generálke na Tour de France obsadil celkovo 12. miesto. V júni predĺžil zmluvu s tímom Lotto-Soudal na ďalšie dva roky. "Veľmi ma mrzí úmrtie Bjorga Lambrechta, ktorý za krátky čas ukázal veľa," uviedol úradujúci majster sveta Alejandro Valverde zo Španielska.

Úprimnú sústrasť rodine a kolegom vzdali na sociálnych sieťach aj mnohí ďalší cyklisti a funkcionári. "Zničujúce správy. Moje myšlienky sú s Bjorgovou rodinou a priateľmi. Je to také smutné," napísal víťaz Tour de France 2018 Geraint Thomas. "Neskutočne smutný deň pre cyklistiku. Naše myšlienky sú s rodinou, priateľmi, kolegami a všetkými, ktorých sa dotkla táto tragická správa. RIP Bjorg!" uviedli predstavitelia tímu CCC. "Dnes nemôžeme hovoriť o ničom inom, len o tragickej smrti Bjorga Lambrechta. Rodine i priateľom želám veľa síl, som s vami," napísal Kolumbijčan Fernando Gaviria. "Veľmi smutný deň tu v Poľsku i v celom cyklistickom svete. Naše myšlienky a súcit sú s rodinou, priateľmi a tímovými kolegami Bjorga Lambrechta. Odpočívaj v pokoji. Nech tvoja hviezda žiari tak jasne, ako si žiaril v cyklistike," pridal sa Brit Mark Cavendish.

Organizátori sa v reakcii na tragédiu rozhodli neutralizovať utorňajšiu 4. etapu. "Organizátori, jury a tímy sa tak rozhodli, aby sme vzdali úctu Bjorgovi. Etapu sme skrátili na 133,7 km a záverečný okruh bude len jeden. Akékoľvek ďalšie rozhodnutia o utorňajšej etape budeme komunikovať po dohode s tímom Lotto-Soudal," píše sa vo vyhlásení organizátorov, ktorí zároveň zrušili všetky sprievodné akcie vrátane detských pretekov.


Tagy: Bjorg Lambrecht Lotto–Soudal

Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia

DISKUSIA