Nemeckom otriasa korupčný škandál: Namočený je aj legendárny Beckenbauer!

Franz Beckenbauer
Franz Beckenbauer

BERLÍN - Švajčiarski vyšetrovatelia vzniesli obvinenia voči trom bývalým funkcionárom Nemeckého futbalového zväzu (DFB) a jednému zo Švajčiarska v súvislosti s platbami spojenými s majstrovstvami sveta v roku 2006 v Nemecku.

Štvorica mala údajne zavádzať členov dozornej rady Organizačného výboru MS o účele platby vo výške približne 6,7 milióna eur, uviedol úrad generálneho prokurátora Švajčiarska. Obvinení sú bývalí prezidenti DFB Theo Zwanziger a Wolfgang Niersbach, niekdajší generálny sekretár zväzu Horst R Schmidt a Švajčiar Urs Linsi, ktorý pôsobil v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA). V prípade vyšetrujú tiež šéfa Organizačného výboru šampionátu Franza Beckenbauera. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa úradu Švajčiarskej generálnej prokuratúry obvinení požiadali organizátorský výbor o 6,7 milióna eur s tvrdením, že prostriedky sú na galavečer, k udalosti však nikdy neprišlo. Vyšetrovatelia sú presvedčení, že peniaze použili na splatenie osobnej pôžičky Franza Beckenbauera. "Na prípad ani len nemyslím, pretože nemá nič spoločné s právom," citovala vyhlásenie Zwanzigera agentúra AP, Niersbach poskytol podobné stanovisko: "Obvinenia nie sú ničím podložené."

Počas vyšetrovania zistili, že v roku 2002 si Beckenbauer vzal na svoje meno pôžičku 10 miliónov švajčiarskych frankov od vtedajšieho šéfa odevnej firmy Adidas Robert Louisa-Dreyfusa. "Peniaze prijal na svoj osobný účet. Prostriedky použil na platby katarskej spoločnosti vo vlastníctve Mohammeda bin Hammama prostredníctvom švajčiarskej advokátskej kancelárie. Presný účel transakcií sme nezistili, najmä preto, že katarská strana od septembra 2016 neodpovedala na našu žiadosť o právnu spoluprácu," uvádza sa v stanovisku prokuratúry.

Bin Hammam sa v roku 2011 neúspešne uchádzal o post šéfa FIFA. V júli ho Etická komisia FIFA potrestala doživotným zákazom činnosti pre konflikt záujmov. Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne mu síce vyhovel s odvolaním a trest zrušil, v decembri 2012 ho opäť navždy vylúčili z hnutia v súvislosti s aktivitami vo funkcii prezidenta Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC).

Švajčiarska prokuratúra uviedla, že obvinených hodlá stíhať iba za podvod po tom, ako stiahli prípad prania špinavých peňazí. Zároveň informovala, že Beckenbauer zo zdravotných dôvodov nie je schopný vypovedať, a preto ho vyšetrujú samostatne.


Tagy: Franz Beckenbauer

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA