Hokejoví mladíci s ďalším skvelým výkonom: Triumf nad zámorskou veľmocou bol veľmi blízko!

Slováci po výbornom výkone podľahli USA v predĺženíSlováci po výbornom výkone podľahli USA v predĺžení Zdroj: hockeyslovakia.sk

PIEŠŤANY - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala aj v druhom zápase turnaja Hlinka Gretzky Cup 2019. V utorňajšom večernom dueli piešťanskej B-skupiny podľahla Američanom 3:4 po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1).

Slováci uzavrú účinkovanie v základnej B-skupine v stredu 7. augusta o 19.00 h, keď nastúpia proti Rusom. "Zborná" je zatiaľ na podujatí stopercentná. Nad Američanmi triumfovala 6:2 a so Švédmi si poradila výsledkom 3:0, vďaka čomu má istotu prvého miesta v skupine. Po utorku je už isté, že Slováci nepostúpia do semifinále.

Americkí hokejisti sa ujali vedenia v 7. min, keď zmätky v slovenskej defenzíve využil Avery Hayes a zblízka prekonal Šimona Latkóczyho. Slováci sa v prvej tretine dostávali do zakončenia len sporadicky, ale napriek tomu vyrovnali zásluhou presnej strely Samuela Reháka. Do šatní však odchádzali spokojnejší hostia, keďže Ryan Beck zostal nepokrytý pred slovenskou bránkou a pohodlne skóroval. Američania boli aktívnejší aj po zmene strán. Raz trafili žŕdku a o jeden gól ich obrat verdikt hlavného rozhodcu, ktorý videl postavenie útočiacieho hráča v bránkovisku. Zámorský tím pykal za slabú efektivitu tesne pred druhou sirénou. Po ľavom krídle unikol Ján Lašák ml., ktorého strela švihom presvišťala okolo vychladnutého Loudena Hogga.

Tretie dejstvo sa dlho nieslo v duchu súbojov brankára Latkóczyho s americkými zakončovateľmi, ale v 53. min nečakane udreli domáci reprezentanti. Po chybe americkej obrany ešte Oleksij Myklucha neuspel, po dorážke Martina Chromiaka sa však puk dokĺzal tesne za čiaru. Radosť slovenského tímu trvala veľmi krátko, pretože približne o minútu neskôr putoval na trestnú lavicu Oliver Fatul a v presilovke vyrovnal Ben Schoen. V 58. min mal na hokejke rozhodnutie Rehák, ktorý v početnej prevahe vystrelil pohotovo príklepom, no Hogg vytiahol dôležitý zákrok.

V predĺžení síce dopravil puk do americkej bránky Samuel Kňažko, no rozhodcovia predtým hru prerušili pre postavenie mimo hry. V brejku potom nepochodil Matej Kašlík a tím po faule Romana Faitha získal výhodu presilovky, ktorú využil na víťazný gól Alex Gaffney.

V druhom večernom súboji v Břeclavi domáci Česi podľahli Fínom hladko 1:5, za hostí sa hetrikom prezentoval Roni Hirvonen.

Hokejisti Kanady získali plný počet bodov v úvodných dvoch zápasoch na turnaji, v utorňajšom popoludňajšom dueli břeclavskej A-skupiny zdolali Švajčiarov jednoznačne 8:0 a nadviazali na pondelkový triumf 6:0 nad Fínmi. Zámorský tím proti "Helvétom" potiahli najmä útočníci Cole Perfetti (2+2) a Hendrix Lapierre (2+1).

Stopercentní sú naďalej aj Rusi, ktorí v piešťanskej B-skupine zvíťazili nad Švédmi 3:0. "Zborná" mala počas celého stretnutia hernú a streleckú prevahu, ale gólov sa dočkala až v úplnom závere stretnutia. V 53. min otvoril skóre Vasilij Ponomariov a neskôr sa k nemu pridali aj Bogdan Trinejev s Pavlom Ťutnevom.

B-skupina (Piešťany):

Slovensko "18" - USA "18" 3:4 po po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 15. S. Rehák (Kolenič), 40. J. Lašák ml. (Myklucha, Chromiak), 53. Chromiak (Myklucha) - 7. A. Hayes (Gaffney, N. Ellis), 18. R. Beck (Kirwan, N. Ellis), 54. Schoen (Hanas, Biondi), 64. Gaffney (Ratzlaff)
Vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše: Bantle (USA) 5+DKZ za napadnutie, presilovky 0:2, oslabenia 0:0, rozhodovali: Stano, M. Novák - Gegáň, Frimmel, 1212 divákov

Zostava SR "18": Latkóczy - Kňažko, Fatul, Š. Nemec, Stacha, Putala, Groch, Jombík, Ketner - J. Lašák ml., Myklucha, Chromiak - Kolenič, S. Rehák, Kašlík - Bačo, Faith, Mastič - Šramaty, R. Petráš, L. Nemec

A-skupina (Břeclav/ČR):

Kanada - Švajčiarsko 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)
Góly: 16. a 49. H. Lapierre, 32. a 38. Perfetti, 10. Poirier, 11. O'Rourke, 40. Sourdif, 52. Cuylle

Česko - Fínsko 1:5 (0:1, 0:4, 1:0)
Góly: 43. Myšák - 18., 34. a 36. Hirvonen, 28. Räty, 37. Niemi