VIDEO Prekvapujúci koniec svetovej jednotky v úvode turnaja: Jej pozícia sa otriasa v základoch!

Ashleigh Bartyová
Ashleigh Bartyová

TORONTO - Tenistka Ashleigh Bartyová sa 24. júna tohto roka stala vôbec prvou austrálskou svetovou jednotkou od čias jej krajanky Evonne Goolagong Cawleyovej. Ťahala sériu 15 víťazstiev po sebe a zároveň už pokorila métu 40 úspešných duelov v jednej sezóne.

Po turnaji v kanadskom Toronte sa však jej pozícia na tenisovom tróne otriasa v základoch. Rodáčka z Ipswichu v štáte Queensland totiž nezvládla svoje úvodné vystúpenie na prestížnom Rogers Cupe a v druhom kole podľahla Američanke Sofii Keninovej 7:6 (5), 3:6, 4:6. Vďaka tomu sa otvorila šanca pre Japonku Naomi Osakovú či Češku Karolínu Plíškovú.

"Podmienky v Toronte sú jedinečné. Myslím si, že dnes som sa im nedokázala dostatočne rýchlo prispôsobiť a nepodala som štandardný výkon, ktorý od seba očakávam. Sofia dobre podávala v dôležitých momentoch a získala množstvo ľahkých bodov," vyjadrila sa po zápase Bartyová.

Prvýkrát od mája 2018 sa stalo, že Austrálčanka skončila na turnaji už po svojom prvom zápase. Vtedy prehrala na antuke v Ríme s Ruskou Mariou Šarapovovou v troch setoch. Zaujímavosťou je tiež fakt, že Keninová sa stala najmladšou Američankou so skalpom svetovej jednotky za ostatných osem rokov.

Ashleigh Bartyová obhajovala na Rogers Cupe, ktorý vlani hostil Montreal, body za účasť v semifinále. Po jej nečakanom zaváhaní s Keninovou prišla o veľkú porciu bodov, čím dala Japonke Naomi Osakovej veľkú šancu vrátiť sa na post svetovej jednotky. Víťazka US Open a Australian Open ukončí kraľovanie austrálskej súperky v prípade víťazstva v stredajšom zápase druhého kola proti Nemke Tatjane Mariovej. Naposledy sa obe hráčky stretli ešte v roku 2016. V úvodnom kole kvalifikácie turnaja v čínskom Pekingu uspela dnes 31-ročná Nemka po jednoznačnom priebehu 6:2, 6:1.

Okrem Osakovej má šancu stať sa svetovou jednotkou aj Češka Karolína Plíšková, ktorá na tenisovom tróne už strávila osem týždňov. "Ace queen" ako znie prezývka rodáčka z českého mesta Louny, potrebuje v Toronte postúpiť do semifinále, aby sa v rebríčku dostala pred Bartyovú. Pokiaľ však Osaková postúpi medzi osmičku najlepších, Plíšková musí prejsť ešte o kolo ďalej, teda do finále. Tiež existuje šanca, že diváci v najväčšom kanadskom meste uvidia japonsko-české finále, čo by bol priamy súboj o post svetovej jednotky.


Tagy: Karolína Plíšková Naomi Osaková Ashleigh Bartyová Sofia Keninová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Mark Blinch; Video: YouTube/WTA

DISKUSIA