Na Slovensko smeruje svetová špička: Čaká nás veľkolepé divadlo, v akcii aj nesmrteľný Martikán

Michal Martikán
Michal Martikán

BRATISLAVA - S blížiacim sa začiatkom druhej polovice súťažnej seniorskej sezóny vo vodnom slalome sa slovenskí reprezentanti dôkladne pripravujú na záver augusta a september. Svetového poháre v nemeckom Markkleebergu a Prahe-Troji budú súčasťou internej kvalifikácie na OH 2020 do japonského Tokia, na majstrovstvách sveta v španielskom Seu d'Urgell bude možné vyjazdiť olympijské miestenky pre krajinu v jednotlivých kategóriách.

"Akokoľvek po celom svete dopadnú kvalifikačné boje, mnoho elitných pretekárov bude na olympiáde chýbať a dlhodobo tvrdím, že to je chyba," myslí si päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán.

Jednou z previerok pred dôležitou časťou súťažného ročníka bude aj vyvrcholenie seriálu Európskej kanoistickej asociácie v bratislavskom Čunove, v ktorom sa uskutoční finále európskeho Slalomového pohára - Slovak Open. Od piatka do nedele bude na rebríčkovom podujatí ICF súťažiť viac ako 500 pretekárov z 24 krajín. "Pred desiatimi rokmi to boli najvyhlásenejšie preteky vo vodnoslalomárskej komunite a som rád, že po desiatich rokoch sú späť," poznamenal viceprezident Slovenskej kanoistiky pre sekciu divokých vôd Richard Galovič.

Skúsený Michal Martikán nerozmýšľal nad tým, že toto podujatie vynechá. "Aj takou formou môžem podporiť organizátorov pretekov. Kvalitný tréning v Čunove bol pre mňa vždy veľký prínos. Už na začiatku roka som si pozrel kalendár a toto podujatie mi do plánu zapasovalo. Zaradil som si ich do programu, ide o najlepšie domáce podujatie na najkvalitnejšej vode, akú máme," povedal 40-ročný Lipták.

Okrem osvedčených súťaží singlistov vzhliadnu fanúšikovia na divokej vode v Čunove aj netradičnú disciplínu - vodnoslalomársku zmiešanú štafetu. "Na obnovenie tímovej súťaže, v ktorej sú zapojené všetky štyri kategórie a každá z nich ide jednu štvrtinu trate a striedajú sa v protiprúdnych bránkach, máme veľmi pozitívnu odozvu. V budúcnosti by vo vodnom slalome mohli pribudnúť ďalšie disciplíny a touto súťažou akoby ponúkame na stôl nejaký model. Myslím si, že vodný slalom si zaslúži tímovú súťaž pod piatimi kruhmi a týmto možno rozprúdime diskusiu na túto tému," doplnil Galovič.

Mladá kanoistka Monika Škáchová sa na Slovakia Open teší. "Na preteky som veľmi dobre naladená a na vode sa mi tiež dobre jazdí. Počas leta som si zatiaľ veľmi neoddýchla, ale týždeň som mala bez vody a venovala som sa doplnkovým aktivitám. Blíži sa však interná olympijská kvalifikácia, je tu trochu tlak od okolia. Snažím sa na to nemyslieť a sústrediť sa na preteky," povedala zverenkyňa trénera Petra Mráza.


Tagy: Michal Martikán Monika Škáchová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA