VIDEO Peter Velits s otvorenou kritikou: Tímy musia doslova žobrať peniaze!

Peter Velits špeciálnom vydaní relácie Štúdio Športky
Peter Velits špeciálnom vydaní relácie Štúdio Športky

BRATISLAVA - V špeciálnom exteriérovom vydaní relácie Štúdio Športky nám bývalý jazdec Tour de France Peter Velits prezradil viac o zákulisí cyklistického športu a samotnej Tour de France. V rozhovore s moderátorom Robertom Kmeťom sa neraz vyjadril kriticky aj smerom k systému, ktorý funguje na najslávnejších pretekoch na svete.

Tento šport je síce profesionálny, ale to ako je postavený a na akých princípoch, je vcelku amatérske. Tímy žijú z toho, že príde sponzor a dá im peniaze. A vďaka tomu môžu žiť ďaľšie dva-tri roky. Videli sme to aj v prípade tímu Sky, aj keď sa nakoniec našiel nový sponzor, ktorý priniesol peniaze aby mohli pokračovať. Videli sme však aj to, že silný tím sa jednoducho kvôli sponzorovi rozpadol. Nedáva to logiku, vo futbale by to bolo niečo ako keby sa Barcelona rozpadla," porovnal Peter Velits. 

Bývalý jazdec slávnych tímov ako HTC Highroad či BMC Racing sa pozastavil aj nad celým finančným modelom, ktorý je na pretekoch nastavený podľa neho vcelku neštastne. "Tour ako taká predstavuje obrovský mediálny priestor. Čo je síce prínosné pre konkrétnu sponzorskú firmu, no pretekár samotný, ale aj tímy z vysielacích práv a sponzorských peňazí pre Tour nedostanú ani euro, čo je postavené na hlavu. Tímy sú doslova nútené žobrať peniaze od sponzorov, len aby mohli prežiť," konštatoval juniorský majster sveta.  

Nestabilitu v tomto športe v zmysle zázemia konkrétnych jazdcov spôsobuje aj ďalšie kritérium, ktoré je rozhodne nepriehľadnuteľné. "Cyklistika nie je štadiónový šport, čiže si tu ľudia neplatia vstupenku, jednoducho prídu a zadarmo sa môžu pozerať na pretekárov ako Sagan či Bernal. Ak ide človek na futbal, na hokej, na koncert zaplatí vstupenku, ale tu nemusí. Je náročné to reformovať, ale aj vďaka tomu je tento šport nestabilný", povedal Peter Velits. 


Tagy: Tour de France Peter Sagan Peter Velits Robert Kmeťo Štúdio Športky

Zdroj:
športky
Foto:
Športky; Video: Športky

DISKUSIA