FOTO+VIDEO Prekliaty betónový priepust: Na tomto mieste zahynul mladý cyklistický talent

Bjorg Lambrecht tragicky zahynul počas pretekov Okolo Poľska
Bjorg Lambrecht tragicky zahynul počas pretekov Okolo Poľska

VARŠAVA - Svetom cyklistiky otriasla tragická smrť mladého jazdca Bjorga Lambrechta z tímu Lotto-Soudal. Štyridsiaty ôsmy kilometer pred cieľom 3. etapy Okolo Poľska sa čiernymi písmenami zapíše do 76-ročnej histórie týchto pretekov.

Mladý Belgičan z neznámeho dôvodu zišiel z cesty na mieste, kde bola priekopa a tvrdo narazil do betónového priepustu. Zasiahnutá bola hlava, trup, hrudník aj brušná dutina. Náraz bol taký tvrdý, že mu spôsobil zástavu srdca aj dýchacích ciest. Jeden z prítomných divákov natočil udalosti tesne pred a po páde. Vo videu je počuť tvrdý náraz.

Nevyjasnené stále zostáva, prečo Lambrecht počas 3. etapy medzi Chorzówom a Zabrze (150 km) zišiel z cesty a narazil do betónového priepustu. Žiadny ďalší cyklista nebol účastníkom tohto tragického pádu. Lekári ihneď poskytli Lambrechtovi ošetrenie pri kraji cesty, ale jeho vážny stav neumožňoval prevoz vrtuľníkom do nemocnice v Rybniku. Napokon ho tam odviezla sanitka, ale 22-ročný cyklista poslednýkrát vydýchol na operačnom stole. 

"Bjorg zomrel v dôsledku veľkých tržných rán, ktoré spôsobili masívne vnútorné krvácanie. V dôsledku toho utrpel zástavu srdca. Mal asi najväčšiu smolu, ktorá ho mohla postihnúť pri havárii. S takýmto vnútorným krvácaním by bol potrebný zázrak na prežitie a on sa ho nedočkal. Miesto a čas neovplyvnili následky toho, čo sa stalo. Ak by sa mu také veľké krvácanie spustilo v nemocnici, šanca na prežitie by bola rovnako minimálna," vysvetlil Maarten Meirhaeghe v oficiálnom vyhlásení, cituje ho aj špecializovaný portál Cyclingnews.

Svoj obrovský potenciál Bjorg Lambrecht viackrát stihol dokázať okrem juniorskej kategórii aj medzi dospelými. Na prestížnych jednorazových pretekoch Amstel Gold Race skončil tento rok šiesty a o tri dni neskôr na ďalšej jarnej klasike Valónský šíp finišoval dokonca ešte o dve priečky lepšie. V tradičnej generálke cyklistov pred Tour de France, na podujatí Critérium du Dauphiné, jednoznačným spôsobom získal biely dres pre jazdca do 25 rokov. Ďalšie vynikajúce výsledky vo svojej kariére už nepridá. Česť jeho pamiatke!


Tagy: Okolo Poľska Lotto-Soudal Bjorg Lambrecht

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
Profimedia; Video: Youtube

DISKUSIA