Slovenské prekvapenie sa nekonalo: Šampionát ovládol Saganov úhlavný špurtérsky rival

Elia Viviani Elia Viviani Zdroj: Profimedia

ALKMAAR - Talian Elia Viviani si vybojoval titul v pretekoch s hromadným štartom v mužskej kategórii elite na majstrovstvách Európy v cestnej cyklistike v holandskom Alkmaare.

V pretekoch so štartom aj cieľom v Alkmaare (172,6 km) Viviani zdolal v záverečnom šprinte dvojice v úniku Belgičana Yvesa Lampaerta a pripísal si 76. triumf v profikariére na ceste, zároveň deviaty v tomto roku. Bronz si vybojoval Nemec Pascal Ackermann, ktorý bol až do záverečných 3 km členom vedúcej skupiny. Potom však nezareagoval na atak Lampaerta.

Viviani nadviazal na titul krajana Mattea Trentina spred roka v škótskom Glasgowe. Rok predtým sa z titulu tešil Nór Alexander Kristoff a historicky prvým majstrom Európy medzi profíkmi na ceste sa pred tromi rokmi vo Francúzsku stal Peter Sagan.

Na rovinatom, ale technickom okruhu pri neúčasti Petra Sagana súťažilo aj sedem slovenských reprezentantov na čele s Erikom Baškom. Dvadsaťpäťročnému členovi tímu Bora-Hansgrohe vyhovoval profil trate na ME v Alkmaare. V istej časti pretekov sa ocitol v čelnej 14-člennej skupine, ale k záverečnému hromadnému šprintu o medaily sa nedostal a v najlepšej desiatke v cieli nefiguroval.

Baška sa predtým naposledy predstavil na európskom šampionáte v roku 2017 v dánskom Herningu. Finišoval tam v hlavnej skupine na 12. mieste, dve priečky za krajanom Michaelom Kolářom. Ďalšími členmi slovenského tímu v Alkmaare boli Juraj Sagan, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Patrik Tybor, Marek Čanecký a Adrián Babič.

Cyklisti absolvovali v nedeľu od 11.30 h v Alkmaare 172,6 km rozdelených do jedného veľkého okruhu s dĺžkou 46,16 km a jedenástich menších okruhov po 11,5 km. Približne 60 km pred cieľom Taliani zvýšili intenzitu prejazdov a užších uličkách v meste a v silnom bočnom vetre sa im podarilo rozdeliť pelotón na viacero menších skupín. Vpredu zostalo 14 cyklistov s prevahou Talianov na čele s ich najlepším šprintérom Eliom Vivianim. Vpredu zostal aj slovenský líder Erik Baška či Dán Kasper Asgreen. Z Holanďanov tam bol len Sebastian Langeveld. Práve domáci cyklisti sa nechceli zmieriť s touto situáciou a vydali sa na stíhaciu jazdu "utečencov".

Tri kolá, čiže približne 34 km pred koncom, bol náskok vedúcej 13-člennej skupiny takmer polminútový. O pár minút neskôr však klesol na 16 sekúnd. Z vedúcej skupiny sa však podarilo odísť silnej trojici Yves Lampaert (Belg.), Pascal Ackermann (Nem.), Elia Viviani (Tal.). Druhá a tretia skupina sa potom spojili a 20 km pred cieľom mali manko 32 sekúnd na vedúce trio. Spojenie skupín neznamenalo zvýšený útok. Trojica na čele unikala čoraz viac a 15 km pred cieľovou čiarou mali k dobru už 58 sekúnd. Tento náskok už bol dostatočný.

Do posledného kola sa vrútili s náskokom 48 sekúnd pred stíhacou skupinou a do posledných troch kilometrov išli s 28-sekundovým tromfom. Vpredu prišiel nástup Lampaerta, ktorý zachytil Viviani, nie Ackermann. V záverečnom šprinte dvojice sa podľa predpokladov presadil vo skvelej forme jazdiaci Viviani. Po minulotýždňovej klasike britskej klasike Prudential RidLondon-Surrey Classic pridal ďalšie veľké víťazstvo do svojej početnej zbierky. Erik Baška preťal cieľovú čiaru na 21. pozícii.

"Predpokladali sme, že sa bude rozhodovať v špurte. Boli to ťažké preteky, išlo sa na kockách, fúkalo a okruh mal veľa zákrut. Taktiku sme mali inú, no na konci to bolo o lepších nohách. Vnímal som, že som na tom fyzicky dobre, som šťastný," povedal pre televíziu Eurosport nový kontinentálny šampión Viviani, ktorý bral pred dvoma rokmi na ME v Herningu striebro.

Muži - elite (Alkmaar - Alkmaar, 172,6 km): 1. Elia Viviani (Tal.) 3:30:52 h, 2. Yves Lampaert (Belg.) +1 s, 3. Pascal Ackermann (Nem.) +8, 4. Alexander Kristoff (Nór.) +33, 5. Michael Mörköv (Dán.) +33, 6. Sam Bennett (Ír.) +33, ... 21. Erik Baška (SR) +33 ... ostatní slovenskí reprezentanti preteky nedokončili

Viac o téme: Erik Baška Elia Viviani