Otec sa nedožil synovej veľkej chvíle: Mladík v drese United spečatil debakel Chelsea

Daniel James sa raduje z gólu
Daniel James sa raduje z gólu

BRATISLAVA - Krídelník waleskej futbalovej reprezentácie Daniel James na seba prvýkrát výraznejšie upozornil v marcovom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2020 proti Slovensku (1:0). Bol to preňho iba druhý duel v národnom tíme, no hneď v úvode skóroval a v neskoršom priebehu ukázal ťahy, pri ktorých si mnohí odborníci aj fanúšikovia v duchu povedali, že vidia šikovného hráča s veľkou futbalovou budúcnosťou.

Potvrdením toho bol júnový prestup 21-ročného hráča zo Swansea City do slávneho Manchestru United. V ňom sa gólovo uviedol hneď vo svojej súťažnej premiére. V nedeľňajšom stretnutí 1. kola Premier League 2019/2020 "priložil ruku" k demontáži FC Chelsea, keď v 81. minúte vyťažil z prihrávky Francúza Paula Pogbu a upravil na konečných 4:0.

"Tento gól je mňa výnimočná chvíľa," poznamenal James podľa BBC Sport. Venoval ho otcovi, ktorý opustil tento svet v máji - tri týždne pred spečatením synovho transferu na Old Trafford. "Prišiel som na ihrisko a skóroval pri mojom debute. Sníval som o tom. Ole (tréner United Ole Gunnar Solskjaer, pozn.) mi povedal, že nadišiel správny moment. Povedal mi, aby som išiel na trávnik a bavil sa. Myslím si, že proti Chelsea sme predviedli všetko to, na čom sme pracovali v predsezónnej príprave. Vysoko sme napádali a získavali späť stratené lopty. Dobre sme ju držali, dokonca aj za stavu 3:0 alebo 4:0," podotkol James.

Z vydarenej premiéry waleského záložníka mal veľkú radosť aj spomenutý Solskjaer. "Bol to pre neho veľký okamih. Prežil ťažké leto, v živote sú však vždy vzostupy aj pády. Teším sa z toho, že strelil gól hneď vo svojej premiére," poznamenal 46-ročný Nór.

Solskjaer okrem Jamesa doprial premiéru v drese "červených diablov" aj ďalším dvom predsezónnym akvizíciám - obrancom Harrymu Maguirovi a Aaronovi Wan-Bissakovi. "Podpísali sme troch fantastických chlapcov, tri fantastické osobnosti," doplnil niekdajší dlhoročný útočník United (1996-2007).

Manchester United dosiahol na svojom štadióne najvyššie víťazstvo nad FC Chelsea od roku 1965. Kormidelník Londýnčanov Frank Lampard tak zažil trpký štart na lavičke "The Blues". Horšiu prehru v pozícii trénera FC Chelsea v prvom zápase utrpel iba Danny Blanchflower, keď ešte v decembri 1978 podľahol FC Middlesbrough vysoko 2:7.

"Chýbajú nám reprezentanti a ďalší veľkí hráči, ale nechcem, aby to znelo ako výhovorka. Dlho sme boli v zápase, ale urobili sme štyri chyby a inkasovali z nich góly. Nechceli sme prehrať 0:4. Takú prehru Chelsea dlho nezažila, ale musíme ju prijať. Pred nami je Európsky superpohár. Musíme dobre zanalyzovať všetky plusy a mínusy," pripomenul Lampard stredajší duel v Istanbule proti víťazovi Ligy majstrov FC Liverpool.


Tagy: Manchester United Ole Gunnar Solskjaer

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Dave Thompson; Video: Digi Sport

DISKUSIA