Obrovský cieľ slovenskej vodáckej legendy: Možno je to nereálne, ale chcem zlato z olympiády!

Michal MartikánMichal Martikán Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Vodný slalomár Michal Martikán patrí k najúspešnejším slovenským športovcom v ére samostatnosti. Na OH získal dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, v najbližších týždňoch zabojuje o svoju šiestu olympiádu. Pred štyrmi rokmi v Riu de Janeiro chýbal, keď neuspel v internej kvalifikácii. Napriek sklamaniu sa z neúspechu otriasol a je odhodlaný zabojovať o účasť na budúcoročných OH v Tokiu.

"Nemyslím si, že som vtedy spravil nejakú chybu. Mal som možno trochu smoly, hoci posledné preteky som pokazil. Chýbalo mi trochu šťastia, navyše mi liezli na nervy aj iné veci súvisiace s organizáciou olympiády. Nezvládol som to najmä v hlave," povedal Martikán. V máji oslávil 40. narodeniny a počas kariéry zažil aj horšie časy. Napriek tomu nestratil motiváciu. "Nikdy som nerozmýšľal ani sekundu o konci kariéry. Pre mňa je vodný slalom najkrajší šport na svete a aj keď sa mi nedarí, beriem to ako cestu za vyšším cieľom." A hoci športovci v jeho veku už pomaly rozmýšľajú nad ďalšími životnými kapitolami, Martikán má v ambíciách jasno. "Rád by som získal ešte jednu zlatú olympijskú medailu. Možno je to nereálne, možno vysoký cieľ, ale určite sa o to pokúsim. V najbližšom čase sa o tom rozhodne a spravím pre to všetko. Rozhodne to patrí k mojim najväčším snom."

Okrem olympijského sna má aj iný cieľ. Areál vodných športov v bratislavskom Čunove čaká v blízkom čase rozsiahla rekonštrukcia a modernizácia. O dva roky privíta majstrovstvá Európy a Martikán by si ešte rád vyskúšal nový kanál na vrcholnom podujatí pred domácimi fanúšikmi. "Prvýkrát som išiel dolu divokou vodou v Čunove na jeseň 1996 a bolo to skvelé stredisko. Za tie roky sa tu zmenilo mnoho vecí, možno nie vždy k lepšiemu, ale stále je to dobré centrum pre vodný slalom, možno jedno z najlepších na svete. Škoda, že jeho potenciál využívame iba na 40-percent. Určite sa chcem ešte predstaviť na novej trati," prezradil Martikán a dodal, že ani ME 2021 nemusí byť jeho konečná. "Uvidíme, či sa mi bude chcieť skončiť. Aj OH v Paríži môžu byť zaujímavé."

Viac o téme: Michal Martikán
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Jaroslav Novák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články