VIDEO Ako vyzerá dokonalý futbalista? Balkánsky bombardér takého hráča skonštruoval!

Dimitar Berbatov
Dimitar Berbatov

BRATISLAVA - CSKA Sofia, Bayer Leverkusen B, Bayer Leverkusen, Tottenham Hotspur, Manchester United, Fulham, AS Monaco, PAOK Solún a Kerala Blasters. Toto je kariéra významného balkánskeho futbalistu, ktorý sa narodil 30. januára 1981 v bulharskom Blagojevgrade. Ak vám prišlo na myseľ meno Dimitar Berbatov, tak tušíte úplne presne.

Zámorsko-európsky portál The Athletic si sadol s bývalým bulharským reprezentantom a požiadal ho, aby skonštruoval perfektného hráča. Ten, ktorý bude ovládať úplne všetko na najvyššej úrovni. Háčikom však bolo, že muselo ísť iba o jeho bývalých spoluhráčov, no huncút Dimitar sa rozhodol trošku podvádzať. 

Hlavičkovanie - Duncan Ferguson (viem, že to je podvod) 

Cristiano Ronaldo bol fantastický vo vzduchu, rovnako tak Alan Shearer, ale poviem Duncan Ferguson, hoci som s ním nikdy nehral. Sledoval som ho, keď hral za Everton a ja som ešte vyrastal. Potlačil obrancu a skóroval cez neho. Opýtal som sa samého seba: "To bol faul? Určite to bol faul." 

Ferguson ničil ľudí vážňov a to bolo pre mňa zvláštne nádherné. Počul som o ňom, že zlodejov vo svojom dome chytil a oni potom museli navštíviť nemocnicu. Skutočne, do Fergusonovho domu by ste sa nikdy nemali vlámať. Je tu však rozdiel v obrannom hlavičkovaní. Obranca môže odhlavičkovať loptu, no nesmie dať gól. Som si istý, že Ferguson by bol v pohode aj v obrane.

 

Inteligencia - Andrés Iniesta a Xavi (ďalší menší podvod) 

Iniesta a Xavi boli tak rozumní v spôsobe, ktorým rozdávali lopty ostatným na ihrisku a posielali ich do šancí. Ryan Giggs a Paul Scholes boli skutočne inteligentní, ale Rio Ferdinand bol inteligentný obranca. Nepotreboval chodiť do sklzov, pretože vedel predvídať, kam pôjde lopta. 

Ľavá noha - Ryan Giggs

Ryan Giggs alebo Roberto Carlos. Ale musím spomenúť, že v Leverkusene sme mali poľského chlapca Jaceka Krzynoweka, ktorý dokázal nabombovať loptu s ľavou nohou. Bol plachý chlapec ako ja, ale jeho ľavá noha bola silná bomba. Moja ľavá noha bola nanič. 

Pravá noha - Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo kopal loptu lepšie než ktokoľvek, koho som videl. Jeho kopacia technika, špeciálne pri priamych kopoch, bola perfektná. Veľa hráčov sa teraz pokúša o kopírovanie Ronalda. Jednak preto, lebo je to Ronaldo a tiež preto, lebo je najlepší. 

Motor - Carsten Ramelow 

Park Ji-sung mohol bežať celý deň. Neznášal som behacie cvičenia, vždy som bol vzadu a spotený. V Leverkusene sme ich robili veľmi veľa, bežali sme až do lesa. Náš kapitán Carsten Ramelow, nemecký reprezentant, behal ako žiadny iný hráč, ktorého som v živote videl. Teraz má 45 rokov a pravdepodobne stále uteká niekde v lese. 

Rýchlosť - Cristiano Ronaldo 

Ronaldo, samozrejme. Má viac kvalít ako ktorýkoľvek hráč, s akým som kedy hral, no vždy som chcel podpísaný dres Lionela Messiho. Spýtal som sa ho to pred dvomi rokmi a od Lionela som dostal odpoveď s dresom. Mám ho doma vo svojej kancelárii. 

Gareth Bale bol veľmi rýchly, keď bol mladý. Anthony Martial tiež. Mal som 33 rokov a s Martialom som hral v Monaku. Je rýchly, silný a dokáže udržať rovováhu, zatiaľ čo ostatní ju stratia. To je vo futbale veľmi dôležité. 

Prvý tréning v Monaku som mal okolo seba Bernarda Silvu, Martiala, Jamesa Rodrigueza, Geoffreyho Kondogbiu a Yannicka Carrasca. Títo chlapci lietali všade naokolo a ja som sa zamyslel. "Čo, dofrasa? Sú títo chlapci tak dobrí alebo som príliš starý?" 

Martial mal čosi špeciálne a rozvinul sa. Často som na tréningu hral v obrane. Pomohlo mi to oveľa lepšie pochopiť obrancov. Martial išiel oproti mne s loptou. Niekedy váhal, nechcel ísť proti mne, pretože si myslel, že mu vezmem loptu. Nemal sebavedomie a potreboval byť istejší, preto som mu povedal. "Anto, si tak rýchly, môžeš prejsť cezo mňa. Neboj sa urobiť to každému hráčovi, pretože si rýchly." 

Najpríjemnejší mimo ihriska - Antonio Valencia

Kompletné opozitum toho, čím bol na ihrisku. Plachý, usmievajúci sa a príjemný. 

Odoberač lôpt - Vincent Kompany 

Vincent Kompany bol skvelý obranca, vždy bolo ťažké hrať proti nemu. Silný, inteligentný, nekompromisný pri odoberaní lôpt. A z tých, s ktorými som hral, tak Nemanja Vidič. Som z malého mesta v malej krajine vo Východnej Európe. Chápeme sa. 


Tagy: Cristiano Ronaldo Andrés Iniesta Nemanja Vidič Vincent Kompany Dimitar Berbatov Duncan Edwards

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/oh
Foto:
SITA/AP/Lionel Cironneau; Video: YouTube/Prince AT

DISKUSIA