Dieťa Red Bullu dostalo krídla, nadriadení hneď konali: F1 svedkom náhlej letnej rošády pilotov

Alex AlbonAlex Albon Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

MILTON KEYNES - Za stajňu Formuly 1 Red Bull bude od najbližších pretekov jazdiť Alex Albon namiesto Pierrea Gaslyho. 23-ročný thajský pilot a tohtoročný nováčik MS Alex Albon sa stane novým kolegom Holanďana Maxa Verstappena. Rovnako starý Francúz Gasly zaujme Albonovo doterajšie miesto v sesterskom tíme Toro Rosso, kde už pôsobil v minulých dvoch sezónach.

Gasly nazbieral v doterajších dvanástich pretekoch 63 bodov, teda výrazne menej než jednotka stajne a tretí jazdec priebežného poradia Verstappen (181). Holanďan vyhral v sezóne zatiaľ dvakrát, po ďalších troch stál na stupňoch víťazov a neskončil horšie ako piaty. Gasly ešte na pódium nedosiahol, najlepšie umiestnenie získal vo Veľkej Británii (4.) a celkovo je šiesty. 

"Red Bull má vo svete formuly 1 unikátnu pozíciu, pretože má pod zmluvou štyroch talentovaných pretekárov, ktorých môže rotovať medzi tímami Aston Martin Red Bull a Toro Rosso. Tím využije ďalších deväť pretekov na to, aby mohol zhodnotiť Alexove výkony a následne sa rozhodne, kto bude jazdiť spolu s Maxom Verstappenom v sezóne 2020," uvádza oficiálny web formuly 1.

Alex Albon Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Albon si zakričal o povýšenie nádejnými výkonmi v Toro Rosso. Päťkrát sa ako nováčik kráľovskej automobilovej triedy umiestnil v bodovanej desiatke a v predminulej VC Nemecka bol šiesty. 

V roku 2016 sa Red Bull odhodlal k podobnému kroku. Po štyroch pretekoch vymenil monopost Toro Rosso za Red Bull práve Holanďan Max Verstappen a odvtedy pevne sedí na tejto sedačke. Vtedy nahradil ruského pilota Daniila Kvjata, ktorý zvyšok sezóny strávil v "béčkovom tíme" štvornásobného víťaza pohára konštruktérov. Zaujímavosťou je, že Verstappen vo svojich prvých pretekoch za Red Bull na okruhu Catalunya zvíťazil.

Šampionát F1 má momentálne takmer mesačnú prestávku, pokračovať bude 1. septembra Veľkou cenou Belgicka na Spa-Francorchamps, odtiaľ sa jazdci preseunú na ďalší tradičný okruh, a to do Talianska na legendárnu Monzu. 

Viac o téme: Red Bull Racing Pierre Gasly Alex Albon
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Andy Wong
  • Zdroj: ČTK, SITA

Súvisiace články