Totálna pohroma pre český futbal: Lepšia je aj Andorra, Faerské ostrovy či Gibraltár

Sklamaní hráči Plzne po konci v Európskej lige
Sklamaní hráči Plzne po konci v Európskej lige

PRAHA - Český klubový futbal zažil vo štvrtok najčiernejší večer za posledných päť rokov. Premiérovo od roku 2014 vypadli v jeden deň z európskych pohárov tri tímy a prvýkrát od rovnakej sezóny bude mať domáce liga len jedného zástupcu v základnej skupine.

V hre zostala už len majstrovská Slavia. Po vyradení Plzne, Sparty a Mladej Boleslavi sa českému futbalu zhorší národný koeficient, stále má ale slušnú nádej, že udrží umiestnenie v prvej pätnástke rebríčka a tým aj existujúcich päť celkov v pohároch pre nasledujúcu sezónu 2021/22.

Kým v minulej pohárovej sezóne mal český futbal troch zástupcov v skupine pohárov a dva tímy si dokonca zahrali v jarnej vyraďovacej fáze Európskej ligy, tento rok už po 3. predkole vypadli štyri z piatich celkov. Jablonec už v 2. predkole Európskej ligy prekvapujúco nestačil na Pjunik Jerevan a ďalšie tri české kluby sa rozlúčili so súťažou vo štvrtok.

Naposledy sa to stalo pred piatimi rokmi

Plzeň po predĺžení vypadla s Antverpami, Sparta po výsledkoch 2:2 a 1:2 s tureckým Trabzonsporom a Mladá Boleslav po remíze 0:0 a prehre 0:1 s rumunským FCSB, bývalou Steauou Bukurešť. Všetky tri celky pritom nemali k postupu ďaleko a zároveň doplatili aj na to, že im žreb na 3. predkolo prisúdil veľmi silného súpera. V osudí boli papierovo oveľa slabšie tímy.

Naposledy v jeden deň skončili traja tuzemskí zástupcovia v pohároch pred piatimi rokmi, keď v 3. predkole vypadli Plzeň, Liberec i Mladá Boleslav. Vtedy český futbal reprezentovala na európskej scéne len štvorica tímov. Od tej doby sa vždy do skupiny dostali tri celky.

Slavia, spoliehame na teba

Tento rok si hlavnú fázu zahrá len majstrovská Slavia, ktorá v utorok vstúpi až v záverečnom 4. predkole proti Kluži do kvalifikácie Ligy majstrov. Červenobieli sa budú usilovať o druhý postup do skupiny prestížnej súťaže a prvý po 12 rokoch. Ak by neuspeli, zahrali by si rovnako ako v predchádzajúcich dvoch sezónach skupinu Európskej ligy.

Prípadný postup Slavie do Ligy majstrov by bol veľmi dôležitý pre národný koeficient. Slavia by za účasť v skupine prestížnej súťaže dostala štvorbodový bonus. Získané body sa delia počtom účastníkov v pohároch, v českom prípade piatich, Pražania by tak pripísali do koeficientu 0,8 bodu.

Aj futbaloví trpaslíci sú lepší než Česko

České tímy aj po vyradení štyroch z piatich zástupcov zatiaľ držia v rebríčku 13. miesto, na ktorom zakončili minulú sezónu. Kľúčové je, aby tuzemský futbal zostal v elitnej pätnástke a mal istotu piatich celkov v pohároch - dvoch v kvalifikácii Ligy majstrov a troch v predkole Európskej ligy.

V tomto ročníku sa hrá o nasadenie pre za nasledujúcou sezónu 2021/22, v sezóne 2020/21 už české kluby majú päť miest istých. Ak by český futbal z elitnej pätnástky vypadol, prišiel by o jednu pozíciu v Lige majstrov a okrem šampióna by všetky tímy museli ísť do 2. predkola Európskej ligy.

České celky si zatiaľ v novej sezóne pripísali len 0,9 bodu a patrí im tento rok až 47. miesto. Viac získala aj Andorra, Faerské ostrovy alebo Gibraltár. Na štrnáste Dánsko, ktorému už zostal v hre tiež jediný tím FC Kodaň, má český futbal k dobru 0,2 bodu, pred pätnástym Cyprom s dvoma zostávajúcimi účastníkmi má náskok necelého bodu. Šestnáste Grécko stráca na Česko 2,2 bodu a v hre má ešte troch zástupcov, sedemnásty Chorváti potom 3,325 bodu.

Počet českých zástupcov v základnej skupine európskych pohárov v jednotlivých sezónach:

2019/20 - jeden (Slavia - LM / EL),

2018/19 - tri (Plzeň - LM, Slavia - EL, Jablonec - EL),

2017/18 - tri (Plzeň - EL, Slavia - EL, Zlín - EL),

2016/17 - tri (Plzeň - EL, Sparta - EL, Liberec - EL),

2015/16 - tri (Plzeň - EL, Sparta - EL, Liberec - EL),

2014/15 - jeden (Sparta - EL),

2013/14 - dva (Plzeň - LM, Liberec - EL),

2012/13 - dva (Plzeň - EL, Sparta EL),

2011/12 - jeden (Plzeň - LM),

2010/11 - jeden (Sparta - EL),

2009/10 - dva (Sparta - EL, Slavia - EL),

2008/09 - jeden (Slavia - UEFA),

2007/08 - tri (Slavia - LM, Sparta - UEFA, M. Boleslav - UEFA),

2006/07 - tri (Sparta - UEFA, Liberec - UEFA, M. Boleslav - UEFA),

2005/06 - dva (Sparta - LM, Slavia - UEFA),

2004/05 - jeden (Sparta - LM).


Tagy: FC Viktoria Plzeň AC Sparta Praha SK Slavia Praha FK Mladá Boleslav FK Jablonec

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA