Zápas zvaný hop alebo trop: Kocky pred Rumunskom jasne hodené, zachráni nás jediný scenár

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia
Slovenská mužská basketbalová reprezentácia

BRATISLAVA - Slovenských basketbalových reprezentantov čaká v stredu náročná úloha. Ak si chcú zabezpečiť postup z predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021, musia v bratislavskej Eurovia Aréne zdolať Rumunsko aspoň o 18 bodov. Podľa slov asistenta trénera Petra Tordu sa však hráči pripravovali na tento zápas ako na každý iný.

"Snažili sme sa pripraviť a nepozerať na to, že je to o 18 bodov. Ideme do zápasu s tým, že ho chceme vyhrať a ukázať progres. Keď príde možnosť vyhrať o 18 bodov, tak urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní a hendikep zmazali," povedal Torda pre web basketliga.sk.

Slováci si skomplikovali postupové šance vysokou prehrou v Ploješti, kde prehrali hneď úvodnú desaťminútovku výrazným 17-bodovým rozdielom. Ostatné tri štvrtiny boli v konečnom zúčtovaní vyrovnané, no nevydarený začiatok rozhodol o prehre zverencov Žana Tabaka. Rumuni mali byť silní najmä v podkošovom priestore, ale súpera prekvapili výbornou streľbou z diaľky a až 15 úspešnými trojkami.

"Otázkou je, či dokážu tak skórovať len doma alebo aj vonku. Zatiaľ to u súperov nepotvrdili. Osobne tomu neverím, keďže bude plná hala a vieme, o čo hráme. Strely nebudú ľahké, ako tomu bolo v prvom zápase," pokračoval Torda.

V úvodnom meraní síl sa dlho hľadal aj najlepší slovenský hráč Vladimír Brodziansky. Po prestávke však prebral na seba pozíciu lídra a napokon zaťažil konto súpera 17 bodmi. Podľa neho bude v bratislavskej odvete dôležité vyhnúť sa "hluchým" úsekom hry, ktoré Slovákov postihli v každom z doterajších troch súbojov predkvalifikácie.

"Každý bod v útoku a v obrane bude dôležitý. Viac-menej to nepôjde hneď v prvej štvrtine, budeme musieť hrať celý zápas koncentrovane a snažiť sa to dobehnúť. Dôležité bude to, aby sme do toho dali sto percent a hrali celý čas koncentrovane," vyjadril sa hráč, o ktorého sa zaujíma aj aktuálny víťaz NBA Toronto Raptors.

Najväčšími hviezdami Rumunska sú pivot Emanuel Cate a naturalizovaný rozohrávač Giordan Watson. V prvej vzájomnej konfrontácii to potvrdili a dokopy nastrieľali 34 bodov. "Sú najlepšími strelcami ich družstva a v rozhodujúcich chvíľach sú pri lopte. Plus musíme eliminovať ostatných hráčov, ktorí boli nebezpeční pri streľbe z perimetra," povedal Torda a následne potvrdil, že slovenský tím opäť nastúpi bez zraneného Šimona Krajčoviča.

"Citeľne nám chýba. Keby hral v Rumunsku, tak vie ubrániť tri - päť bodov a sám vie rovnaký počet bodov dať. Žiaľ, to zranenie je také, že nemôže hrať," skonštatoval asistent trénera SR.


Tagy: Slovensko Peter Torda Kvalifikácia ME 2021

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA