Stratený set ich nakopol: Volejbalistky sa na európsky šampionát naladili výhrou nad Fínskom

Zľava tréner Sloveniek Marco Fenoglio, hráčky Veronika Hrončeková, Barbora Koseková a Karin Palgutová
Zľava tréner Sloveniek Marco Fenoglio, hráčky Veronika Hrončeková, Barbora Koseková a Karin Palgutová

BRATISLAVA - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v utorok v Bratislave v generálke na ME nad Fínskom 3:1. Zverenky trénera Marca Fenoglia odohrali proti severankám celkovo tri duely. V nedeľu im v Nitre podľahli 1:3, o deň neskôr im prehru v nitrianskej športovej hale rovnakým výsledkom vrátili. V príprave odohrali Slovenky celkovo 11 zápasov, v ktorých si pripísali päť triumfov.

Do domáceho šampionátu vstúpia slovenské volejbalistky na bratislavskom ZŠ Ondreja Nepelu v piatok 23. augusta o 20.00 h zápasom proti Španielkam. V D-skupine a boji o osemfinále ich neskôr čakajú Švajčiarky, Bielorusky, Nemky a topfavoritky z Ruska.

Prvý bod v zápase si na konto pripísali Fínky, ktorým patril aj celý prvý set. Severanky za stavu 2:1 šesťbodovou šnúrou získali rozhodujúci náskok a set postupne doviedli do víťazného konca. Triumfovali v ňom 25:17.

V druhom sete sa od začiatku hralo pod taktovkou Sloveniek. Zverenky Marca Fenoglia zlepšili najmä bloky a dostali sa do vedenia 10:4. Náskok si neustále udržiavali, po ďalšom vydarenom útoku viedli už 18:10. Fínky potom získali už len jeden bod, Slovenky v druhom sete triumfovali 25:11.

Aj v treťom sete vyšiel Slovenkám úvod, po šnúre štyroch bodov viedli 4:0. Svoj náskok neustále zvyšovali, Fínky reagovali prestriedaním, ale po ďalšom zakončenom útoku Hudecovej bol stav 15:5. Fenogliove zverenky pokračovali v zlepšenej hre a napokon tretí set získali v pomere 25:14.

Vo štvrtom sete opäť Slovenky od úvodu režírovali dianie na palubovke, viedli 3:0, no Fínky dokázali vyrovnať. Potom však domáce reprezentantky získali osem lôpt po sebe a dostali sa do vedenia 11:3. Hosťujúce hráčky sa od tohto momentu zlepšili, dotiahli sa na rozdiel dvoch bodov 12:10, ale Slovenky si už piate víťazstvo v príprave pred ME nenechali vziať a vo štvrtom sete zvíťazili 25:20.

Slovensko - Fínsko 3:1 (-17, 11, 14, 20)
zápas trval 82 minút, rozhodovali: Kováč a Moravčík (obaja SR), hralo sa bez divákov

SR: Palgutová 8, Hudecová 14, Herelová 4, Koseková 5, Radosová 12, Hrončeková 9, libero Španková (Kijaková 9, Pencová 4, Kostelanská 0). Tréner: M. Fenoglio.

Fínsko: Bjerregaardová-Madsenová 7, Alanková 2, Kokkonenová 10, Laakkonenová 6, Korhonenová 14, Esková 11, libero Koskelová (Czakanová 1, Riikiläová 0, Karhuová 1, Kosonenová 3, Kylmäahová 0, Pihlajamäkiová 0). Tréner: T. Kangasniemi.

Barbora Koseková, kapitánka SR: "V prvom sete sme robili veľmi veľa chýb, čo je škoda, lebo vyhrať 3:0 by bolo lepšie. Ale mám z toho dobrý pocit. Ak budeme hrať takto, tak potom môžeme na ME niečo dosiahnuť."      

Veronika Hrončeková, blokárka SR: "Okrem prvého setu sme spokojné. Prvý set bol kŕčovitý, asi aj z toho, že sme boli ohúrené z toho, čo sa tu dialo. Ale potom sme sa skoncentrovali, súpera sme zatlačili a dobre sme sa naladili na šampionát."


Tagy: Slovensko Fínsko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA