Ruky predstaviteľov ITF rozhodli: Slovensko spoznalo súpera v kvalifikácii Fed Cupu!

Slovenský fedcupový tímSlovenský fedcupový tím Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

LONDÝN - Slovenské tenistky privítajú v kvalifikácii o postup na budúcoročný finálový turnaj Pohára federácie Veľkú Britániu. Rozhodol o tom stredajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Kvalifikačné duely sa uskutočnia 7. a 8. februára 2020. Osem víťazných tímov bude 14. až 19. apríla v Budapešti bojovať o cennú trofej spoločne s domácim Maďarskom, Austráliou, Francúzskom a Českom.

Slovenky boli pri žrebe nenasadené a okrem Britiek ešte mohli naraziť na USA, Bielorusko, Rumunsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko a Belgicko. S ostrovným tímom majú priaznivú bilanciu 1:0, v roku 2006 ho zdolali na turnaji 1. skupiny regionálnej zóny v bulharskom Plovdive. O výhode domáceho prostredia pre Slovensko vo februárovom súboji rozhodol dodatočný žreb.

Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko považuje Veľkú Britániu za silného, ale hrateľného súpera. "Ich líderkou je momentálne 16. hráčka rebríčka WTA Johanna Kontová, ktorá patrí do absolútnej svetovej špičky. Heather Watsonová bola v minulosti v elitnej stovke. Britky majú v tíme aj viacero mladých hráčok, ktoré sa vyvíjajú a tenisovo napredujú. Teší ma, že budeme hrať doma. Ak budú naše dievčatá v optimálnej forme, majú šancu zvíťaziť a postúpiť na finálový turnaj do Budapešti. Je to veľká motivácia," povedal Macko.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka sa v apríli po triumfe 3:1 nad Brazíliou na antuke v bratislavskom NTC udržali v II. svetovej skupine. Dva body získala Dominika Cibulková, ktorá pred domácimi fanúšikmi ukončila svoju fedcupovú kariéru, tretí pridala Viktória Kužmová. Koncom júna schválili nový model Pohára federácie, ktorý by mal zvýšiť atraktivitu tejto prestížnej tímovej súťaže.

Na snímke slovenská tenistka Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

"Veľká spokojnosť. Z toho všetkého, čo sme mohli dostať, mám veľkú radosť z výsledku žrebu. Veľmi som chcel, aby sme sa predstavili v domácom prostredí, čo sa nám splnilo. Angličanky sú atraktívny a silný protivník. Náš tím však má šancu, ak budú hráčky zdravé a v dobrej forme, zvíťaziť a postúpiť medzi tucet najlepších tímov sveta a byť súčasťou historicky prvého finálového turnaja v novom formáte v Budapešti. Súperky majú vynikajúcu Kontovú, ktorá je ich líderkou a zároveň zárukou vysokej športovej kvality zápasu. Aj naša hráčky však majú kvalitu. Čaká nás zaujímavý a otvorený zápas, ktorý nemá favorita. Verím, že využijeme výhodu domáceho prostredia a zvíťazíme," povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška a dodal:

"Tajne som dúfal, že nám žreb prisúdi Britky doma. To sa mi aj splnilo. Keby som si mal želať niekoho z top favoritov, tak som chcel hostiť Američanky, proti ktorým by sme však mali menšie šance uspieť. Takýto duel by však potešil fanúšikov."

Žreb kvalifikácie (7. - 8. 2. 2020) o postup na finálový turnaj Pohára federácie tenistiek (14. - 19. 4. 2020):
USA - Lotyšsko
Holandsko - Bielorusko
Rumunsko - Rusko
Brazília - Nemecko
Španielsko - Japonsko
Švajčiarsko - Kanada
Belgicko - Kazachstan
Slovensko - Veľká Británia

Viac o téme: Slovensko Veľká Británia
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR – Pavel Neubauer
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články