Slováci sa na majstrovstvá Európy nepozrú: V Bratislave sme podľahli Rumunom

Momentka z predkvalifikácie ME 2021 mužov v basketbale Slovensko - RumunskoMomentka z predkvalifikácie ME 2021 mužov v basketbale Slovensko - Rumunsko Zdroj: TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA - Slovenskí basketbalisti sa o senzáciu nepostarali. V záverečnom dueli predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021 potrebovali na postup zdolať Rumunov o 18 bodov, ale v bratislavskej Eurovia aréne prehrali 74:77. Zverenci chorvátskeho trénera Žana Tabaka obsadili s bilanciou dve výhry a dve prehry v F-skupine konečné druhé miesto, čo im na prienik do ďalšej fázy kvalifikácie nestačilo.

Slováci vstúpili do zápasu fantastickým spôsobom a rýchlo viedli 11:0. Súper sa však následne dokázal spamätať a nedovolil, aby náskok domáceho mužstva narastal. Napokon hráči v bielych dresoch vyhrali úvodné dejstvo 23:19, ale ich postupové šance sa znížili na minimum v druhej štvrtine. Tú začali zverenci Tudora Costesca skvelou sériou 19 bodov za sebou a otočili skóre stretnutia na 38:23 vo svoj prospech. Čiernu sériu prerušil až Andre Jones, ale napriek tomu išli Rumuni do polčasovej prestávky s komfortným 15-bodovým náskokom.

Až keď sa zotmie, vidno hviezdy

Po zmene strán potešili slovenskí basketbalisti svojich fanúšikov niekoľkými peknými akciami, akými boli napríklad dva efektné smeče Michaela Fuseka. Zverenci Žana Tabaka sa nevzdali a vďaka výbornému výkonu Vladimíra Brodzianského sa držali v hre o víťazstvo. Rodák z Prievidze premenenými trestnými hodmi v závere tretej štvrtiny skorigoval manko Slovenska na tri body, ale následne Alex Olah a Giordan Watson upravili skóre po troch odohraných dejstvách na 60:52.

Aj úvod štvrtej štvrtiny vyšiel lepšie Slovákom a Mário Ihring svojim dravým prienikom pod kôš upravil skóre na 58:62. Hosťom však prospel následný oddychový čas a troma trojkami v krátkom časovom úseku opäť odskočili svojmu súperovi na vyšší rozdiel. V Bratislave boli diváci napokon svedkami dramatickej koncovky. Minútu a pol pred koncom štvrtej štvrtiny Fusek znížil na 71:73 a potom mohol Slovákov poslať do vedenia Jones, ale minul trojku. Následne si Rumuni záverečné sekundy postrážili, zvíťazili 77:74, pričom ich najlepších strelcom bol Bogdan Popa so 14 bodmi.

Výsledok stredajšieho stretnutia F-skupiny 3. kola predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021 basketbalistov:

Slovensko - Rumunsko 74:77 (23:19, 9:28, 20:13, 22:17)
Zostava a body SR: Jones 25 (3 trojky), Brodziansky 17, Ihring 16, Juríček 2, Musil 0 (Fusek 8, Abrhám 4, Baťka 2, Hlivák 0, Körner 0)
Najlepší strelci Rumunska: Popa 14 (4 trojky), Paliciuc 13 (3 trojky), Watson 11
TH: 24/22 - 18/11, trojky: 4 - 12, rozhodovali: Suslov (Est.), Šarapa (Biel.), Beljakov (Rus.)

Viac o téme: Slovensko Rumunsko