Úvod šampionátu ako z ríše snov! Fantastický výkon Sloveniek, súper sa nezmohol ani na set

Slovenské volejbalistky sa radujú po víťazstve 3:0 na ŠpanielkamiSlovenské volejbalistky sa radujú po víťazstve 3:0 na Španielkami Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovenské volejbalistky zvíťazili vo svojom otváracom zápase D-skupiny ME volejbalistiek v Bratislave nad Španielskom 3:0. V dramatickom a vyrovnanom zápase bol kľúčový druhý set, v ktorom Slovenky od úvodu prehrávali, no po skvelom obrate a výborne zvládnutej koncovke triumfovali 29:27.

V treťom sete si už v skvelej atmosfére nenechali ujsť prvé víťazstvo na šampionáte. Zverenky Marca Fenoglia nastúpia vo svojom druhom zápase v skupine v sobotu o 20.00 h proti Švajčiarsku. Slovenky vstúpili do zápasu výborne, viedli 2:0 aj 3:1. No Španielky potom šnúrou troch bodov išli do vedenia.

Oba tímy sa potom striedali vo vedení, za stavu 14:14 odskočili Slovenky súperovi o dva body zásluhou dvoch skvele zakončených útokov. Španielky však odpovedali rovnako a neskôr bol stav 20:20. V závere mali viac síl domáce, využili druhý setbal a triumfovali 26:24.

Druhý set začali lepšie Španielky, viedli v úvode 5:2 a náskok si potom udržovali. Za stavu 15:11 však Slovenky začali otáčať výsledok a po smeči Pencovej vyrovnali na 17:17. Potom sa po prvý raz v 2. sete dostali Fenogliho zverenky do vedenia 23:22. V dramatickej a vyrovnanej koncovke mali napokon pevnejšie nervy a dôležitý set získali v pomere 29:27.

Romana Hudecová a Nina Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Na začiatku tretieho setu viedli španielske reprezentantky 2:0, no Slovenky otočili stav na 4:2 a náskok si udržiavali. Neskôr po skvelom bloku Kijakovej viedli už 10:5. Hoci sa Španielky neskôr zlepšili, slovenské volejbalistky si už v skvelej atmosfére nenechali triumf vziať.

Slovensko - Španielsko 3:0 (24, 27, 18)
88 minút, rozhodovali: Simonovská (Č. Hora), Marques Ferreira (Portug.)

Slovensko: Kijaková 9, Kostelanská 11, Pencová 6, Koseková 1, Radosová 10, Herelová 14, libero Španková (Hudecová 1, Hrončeková, Palgutová 1, Ovečková, Szaboóvá, Fričová, libero Jančová)

Španielsko: Riverová 5, Carová Garcíová 4, Segurová 10, Escamillová 18, Berbelová 11, Corralová Bouzová 1, libero Alba Sánchezová (De Blasová, Elizagová, Castellanová, Gonzalezová, Prianteová Francesová 1, Montorová, libero Llabrésová)

Hlasy po zápase:

Nina Herelová, blokárka SR: "Bolo kľúčové, že sme zvládli koncovky setov. Som unesená z atmosféry, bolo to niečo neuveriteľné. Zápas nám ukázal, že na takomto fóre nemôžeme poľaviť ani na chvíľu."

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Zápas som si užívala, diváci sa bavili, bola som v šoku. V druhom sete to bolo vybojované, vyšiel nám challenge, tam sa to celé rozhodlo."

Marco Fenoglio, tréner SR: "Bolo to fantastické. Skvelá pedzápasová šou, neuveriteľní fanúšikovia. Bolo niečo neuveriteľné hrať v takejto atmosfére, miešali sa vo mne emócie. Hrali sme ako tím, a to bolo kľúčové pri tomto triumfe. Som hrdý na moje dievčatá, pretože vedia, čo od nich vyžadujem a plnili to."

Úradujúce majsterky Európy bez problémov

V otváracom zápase ME volejbalistiek zvíťazili v B-skupine v poľskej Lodži reprezentantky Belgicka nad Ukrajinou 3:0. V ďalšom zápase triumfovali v zápase A-skupiny v Ankare Francúzky nad Bulharkami 3:2.

V ďalšom zápase A-skupiny si úradujúce majsterky Európy i sveta zo Srbska poradili hladko s Fínskom 3:0 a v Budapešti v "céčku" nestačili Chorvátky na Azerbajdžan 2:3. Favoritky B-skupiny z Talianska si poradili s Portugalskom 3:0 a rovnakým výsledkom zdolali Holanďanky súpera z Rumunska.

Vo večerných zápasoch zvíťazili všetky štyri krajiny usporiadateľov výsledkom 3:0 - Slovenky v D-skupine nad Španielkami, Turkyne v A-skupine nad Grékyňami, Maďarky v C-skupine nad Estńkami a Poľky v B-skupine nad Slovinkami.