Na US Open doteraz k ničomu takému neprišlo: Niet cesty späť, historické knihy sa prepíšu!

Američanka Serena Williamsová vyradila Češku Mariu Bouzkovú.
Američanka Serena Williamsová vyradila Češku Mariu Bouzkovú.

NEW YORK - Na konte majú celkovo 28 grandslamových titulov vo dvojhre, no vzájomný zápas ich čaká už v prvom kole na US Open. Pondelňajší večerný program na ústrednom dvorci Arthura Asha odštartuje súboj medzi domácou Serenou Williamsovou a Ruskou Mariou Šarapovovou. Zaujímavosťou je, že ani jedna zo spomenutých tenisových hviezd ešte nikdy neskončila na dvorcoch vo Flushing Meadows už v úvodnom kole. Teraz sa tak stane.

Serena Williamsová (37) sa vracia na miesto, na ktoré nemá z minulého roka najlepšie spomienky. Vo finále US Open podľahla Japonke Naomi Osakovej, no ešte viac ako jej prehra sa hovorilo o jej negatívnych prejavoch emócii počas zápasu.

Američanka najskôr dostala upozornenie za nepovolené koučovanie z hľadiska, ďalšie za hodenie rakety a napokon jej frustrácia vyvrcholila stratou fiftínu. Vo svojom deviatom newyorskom finále tretíkrát našla premožiteľku, keďže v roku 2011 nestačila na Austrálčanku Samanthu Stosurovú a pred 18 rokmi ani na svoju staršiu sestru Venus.

Serena má na konte 23 grandslamových titulov a jediný ju delí od vyrovnania rekordu Austrálčanky Margaret Courtovej. Šesťnásobná víťazka US Open Chris Evertová hovorí, že šancí na zisk rekordného 24. titulu z turnajov tzv. veľkej štvorky už veľa mať nemusí. "Myslím si, že jej príležitosti sa míňajú. US Open a Australian Open môžu byť jej posledné dve šance," povedala Evertová pre web nypost.com.

Tento rok nie je najväčšia favoritka. Mala zdravotné problémy, aj preto odstúpila z boja počas veľkých turnajov v Miami a Ríme a tiež nedohrala finále na nedávnom Rogers Cupe v kanadskom Toronte. Na grandslamových turnajoch uhrala v tomto roku najlepší výsledok na Wimbledon, kde vo finále podľahla Rumunke Simone Halepovej.

Maria Šarapovová ovládla US Open v roku 2006, keď zdolala Belgičanku Justine Heninovú 6:4, 6:4. Po odpykaní si trestu za pozitívny dopingový nález na meldónium sa na US Open predstavila dvakrát a v oboch prípadoch skončila v osemfinále. Proti Serene Williamsovej má však výrazne negatívnu bilanciu. Ruska vyhrala len dve z 21 stretnutí a zatiaľ naposledy rodáčku z mesta Saginaw zdolala ešte v roku 2004 aj vo finále Wimbledonu. Čo sa týka US Open, pôjde o prvé vzájomné stretnutie oboch hráčok na tomto turnaji.

"Serena rozhodne rýchlejšie zasahuje loptičky. Avšak pokiaľ ide o fyzické zručnosti a pohyb na dvorci, v tomto smere má Šarapovová menšiu výhodu. Otázkou je, ako dokáže reagovať na rýchlu hru súperky," vyjadril sa k očakávanému zápasu prvého kola newyorského "grandslamu" šéf Ruskej tenisovej federácie Šamil Tarpiščev. Následne ho doplnil aj bývalý ruský tenista Andrej Česnokov, ktorý sa vyjadril, že zápas medzi Williamsovou a Šarapovovou bude ako finále Wimbledonu. "Ten náboj tam rozhodne bude," uviedol Česnokov.


Tagy: Serena Williamsová Maria Šarapová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Nathan Denette/The Canadian Press via AP

DISKUSIA