FOTO Tank pred štadiónom v Belehrade! Čistá provokácia a škandál, hlásia chorvátske médiá

Tank sovietskej výroby T-55 ako symbol Crvena zvezda Belehrad
Tank sovietskej výroby T-55 ako symbol Crvena zvezda Belehrad

BELEHRAD - Areál belehradského futbalového štadióna Marakana po novom "zdobí" podivné monštrum - bojový tank sovietskej výroby T-55. Práve takéto stroje boli použité v 90-tych rokoch minulého storočia počas krvavej občianskej vojny na Balkáne v krajinách bývalej Juhoslávie.

Vraždiaci stroj vo farbách futbalového klubu Crvena zvezda Belehrad sa hneď stal obľúbenou atrakciou. Podľa webu fanklubu prítomnosť tanku symbolizuje klubový slogan: "Stroj sa rozbehol". Stroj symbolicky stojí pri časti tribúny vyhradenej najtvrdšími fanúšikmi CZ známymi pod názvom Delije.


Tank v areáli Štadióna Rajka Mitiča je aj akousi formou motivácie pre futbalistov miestneho klubu, keďže na Crvenu zvezdu už v utorok večer čaká domáci odvetný duel play-off Ligy majstrov 2019/2020 proti švajčiarskemu tímu Young Boys Bern. Prvý zápas vo Švajčiarsku sa skončil nerozhodne 2:2.

Chorvátské média označili tento krok srbského futbalového klubu ako čistú provokáciu a škandál, vyzvali pritom Európsku futbalovú úniu (UEFA) na okamžitý zásah. Podľa srbského ministra vnútra Nebojsu Stefanoviča ide len o repliku, ktorá na základe podobnej inšpekcie nepredstavuje nebezpečenstvo pre verejnosť.

Celá situácia má smerom k Chorvátsku hlbší príbeh - môže ísť o reakciu na minulotýždňový incident, keď na chorvátskom území v dvoch baroch, v ktorých etnickí Srbi sledovali prvý zápas proti YB Bern, zranili maskovaní útočníci minimálne päť osôb a napáchali materiálne škody. Za ostatný týždeň si srbskí a chorvátski politici stihli vymeniť spŕšku "horúcich" odkazov.


Tagy: Crvena zvezda Belehrad

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook.com - Crvena zvezda Belehrad

DISKUSIA