Slovanisti stoja pred skutočným solúnskym peklom: Čakáme vás v hrobke vy prašivci!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

SOLÚN - Futbalový štadión PAOK-u Solún postavili v roku 1959 a odvtedy prešiel dvoma rekonštrukciami. Slovanistov na ňom vo štvrtok večer od 20.00 miestneho času (19.00 SELČ) čaká pekelné prostredie, bude na ňom takmer 30-tisíc fanatických prívržencov domáceho tímu. Zopár fanúšikov príde aj zo Slovenska, no podľa Slovenky žijúcej v Solúne Daniely Truchlej, by sa mali priaznivci Slovana v meste radšej ukazovať čo najmenej.

Štadión je pomenovaný Toumba, čo v preklade znamená hrobka. Podľa domácich žurnalistov bolo na jeho mieste v minulosti niekoľko hrobov, odtiaľ pochádza súčasný názov a rovnako sa volá aj mestská časť v okolí. PAOK už vyše roka doma neprehral, vďačí za to aj svojim verným fanúšikom.

Tí pred každým zápasom zapália po celom okruhu štadióna svetlice, čo má údajne signalizovať, že súper Solúnčanov zhorí v gréckom pekle. "Sú dosť agresívni, ale celkovo sú Gréci v pohode. Na štadióne je sektor číslo 4, kde sa zhromažďuje tvrdé fanúšikovské jadro," povedala Truchla. 


Čítajte aj: Slovanistov čaká TOP zápas kariéry, ale šampióna sa neboja: Chceme postúpiť do skupinovej fázy!


Ihneď po prílete informovali zástupcovia gréckej polície slovenských novinárov, aby sa v meste nepohybovali sami, a aby si dávali pozor. Najmä fanúšikovia "belasých", ktorí prídu do dejiska odvety Európskej ligy po vlastnej osi, by mali byť obozretní. "V meste výtržnosti nerobia, iba na futbale. Poznám sa s niekoľkými. No je dôležité, aby fanúšikovia Slovana neprovokovali. Ja si myslím, že to tak je všade. Musím však povedať, že v meste je oveľa viac policajtov, ako pred zápasom s Ajaxom Amsterdam v 3. predkole Ligy majstrov," vysvetlila situáciu Truchla.

Na zápase bude plný  štadión, klub má registrovaných 23-tisíc držiteľov permanentiek z celkovej kapacity 29-tisíc. Slovanistov by malo byť okolo stovky. Obavy polície pred štvrtkovým zápasom sú na mieste, pretože priaznivci PAOK-u zažili na Slovensku ťažké chvíle. Ihneď po príchode na štadión niekoľkých z nich spacifikovala polícia, pričom použila obušky a slzotvorný plyn. Gréci totiž zdemolovali na Tehelnom poli vo svojom sektore sociálne zariadenia a bufety.

Čakáme vás v hrobke vy prašivci

V meste sa predtým stretli aj s fanúšikmi Slovana a ani to sa nezaobišlo bez násilností. Partia Solúnčanov sa dokonca zmocnila jednej z vlajok, ktorá patrila fanúšikom Slovana. "Čakáme vás v hrobke vy prašivci," hlásili v stredu priaznivci ultras PAOK na sociálnej sieti. "Tomu, že hrajú proti Slovákom, neprikladajú špeciálny význam. Oni sú zvyknutí, že každý rok hrajú s niekým iným. Ale sú veľmi sebavedomí," dodala Truchla s tým, že najväčším rivalom PAOK-u v domácej súťaži je Olympiakos Pireus.

Solún sa v roku 1986 stal partnerským mestom Bratislavy. Pochádzajú z neho solúnski bratia Cyril a Metod, ktorí tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. Manažérka a tlmočníčka, ktorá dostala výpravu Slovana na starosť, je už v 365-tisícovom meste udomácnená.


Príďte na 11. ročník Telekom Night Run 2019.


Spolu s ňou žije v druhom najväčšom gréckom prístavnom meste asi desať ďalších Slovákov. "Moja mama sa sem vydala a ja som prišla za ňou. Som tu už trinásť rokov. Vlani sme mali všetci Slováci žijúci v Solúne stretnutie s veľvyslankyňou, ktorá tu bola na návšteve. Pozerali sme nejaký dokument a mali sme občerstvenie, tak sme sa zoznámili," uzavrela Truchla.


Tagy: ŠK Slovan Bratislava PAOK Solún

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA