VIDEO Herrada prvý na vrchole Ares del Maestrat: Vuelta má po šiestej etape nového lídra

Dylan TeunsDylan Teuns Zdroj: profimedia.sk

BRATISLAVA - Španiel Jesús Herrada z prokontinentálneho tímu Cofidis sa stal víťazom štvrtkovej 6. etapy na Vuelte, ktorá je tradične záverečným dielom prestížnych pretekov Grand Tour v sezóne.

Herrada v záverečnom súboji dvojice v úniku jasne zdolal Belgičana Dylana Teunsa (Bahrain-Merida), ktorý nedokázal zareagovať na Španielov útok približne 200 m pred cieľom. Tretí skončil s mankom 21 sekúnd Francúz Dorian Godon z tímu AG2R La Mondiale. Etapa so štartom v Mora de Rubielos a cieľom v Ares del Maestrat (198,9 km) sa končila 7,9 km dlhým stúpaním tretej kategórie s priemerom 5%. Ešte na jeho začiatku bola vpredu dvojica Nelson Oliveira (Movistar Team) - Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott), ale napokon neodolali ataku Teunsa s Herradom.

Teunsa nemusí mrzieť prehra v súboji o etapové prvenstvo, lebo sa stal novým lídrom Vuelty. Belgický univerzál má v celkovom poradí náskok 38 sekúnd pred Španielom vo farbách Ineosu Davidom de la Cruzom. Doterajší nositeľ červeného dresu prvého muža pretekov Kolumbijčan Miguel Ángel López došiel vo štvrtok do cieľa až štrnásty s odstupom 5:44 min a klesol na tretie miesto s minútovou stratou. "Zaútočil som tri či štyri kilometre pred cieľom a šiel som naplno. Herrada sa vyviezol za mnou a nechcel spolupracovať. Vo finále som už nemal na to, aby som zrýchlil. Červený dres je však pre mňa dostatočná odmena," uviedol Dylan Teuns v prvom televíznom rozhovore.

Víťaz etapy Jesús Herrada dosiahol to, čo sa nepodarilo v stredu jeho mladšiemu bratovi. Jose Herrada v piatej etape finišoval na treťom mieste s mankom 22 sekúnd. "Je to zadosťučinenie. Využil som znalosť tejto etapy ako aj záverečného stúpania. Chcem toto víťazstvo venovať bratovi, ktorý včera takmer vyhral, ale nepodarilo sa mu to," uviedol Jesús Herrada po 15. triumfe profikariéry.

Štvrtok na Vuelta poznačil aj hromadný pád, po ktorom museli z pretekov odstúpiť viacerí cyklisti. Boli medzi nimi aj Kolumbijčan Rigoberto Urán (EF Education First) a Ír Nicolas Roche (Team Sunweb). Skúsený Urán bol prvá voľba tímu EF Education First pre celkové poradie. Pred šiestou etapou bol na šiestom mieste celkového poradia s odstupom 59 sekúnd za lídrom a zároveň krajanom Lópezom (Astana). Bývalý prvý muž pretekov Roche bol ešte o priečku vyššie s mankom 57 sekúnd.

Výsledky - Vuelta 2019:

6. etapa (Mora de Rubielos - Ares del Maestrat, 198,9 km): 1. Jesus Herrada (Šp.) Cofidis 4:43:55 h, 2. Dylan Teuns (Belg.) Bahrain-Merida +7 s, 3. Dorian Godon (Fr.) AG2R La Mondiale +21, 4. Robert Gesink (Hol.) Jumbo-Visma +21, 5. Bruno Armirail (Fr.) Groupama-FDJ +37, 6. Pawel Poljanski (Poľ.) Bora-Hansgrohe +39

Poradie po 6. etape: 1. Dylan Teuns (Belg.) Bahrain-Merida 23:44:00 h, 2. David de la Cruz (Šp.) Ineos +38 s, 3. Miguel Ángel López (Kol.) Astana Pro Team +1:00 min, 4. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +1:14, 5. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +1:23, 6. Robert Gesink (Hol.) Jumbo-Visma +1:23.

Viac o téme: Dylan Teuns Jesús Herrada