VIDEO Majster sveta ukázal svoju silu: Prudké stúpanie Mas de la Costa v réžii Valverdeho

Alejandro ValverdeAlejandro Valverde Zdroj: SITA/AP/Daniel Dal Zennaro

MAS DE LA COSTA - Španielsky cyklista Alejandro Valverde sa stal víťazom piatkovej 7. etapy na Vuelte, ktorá je tradične záverečným dielom prestížnych pretekov Grand Tour v sezóne. Už takmer 40-ročný cyklista tímu Movistar jazdiaci v dúhovom drese majstra sveta si najlepšie rozložil sily v záverečnom mimoriadne náročnom stúpaní Mas de la Costa a zvíťazil pred Slovincom Primožom Rogličom (Jumbo-Visma) a Kolumbijčanom Miguelom Ángelom Lópezom (Astana Pro Team).

 López sa po jednodňovej prestávke vrátil na čelo celkového poradia pretekov Okolo Španielska. Z červeného trička lídra vyzliekol Belgičana Dylana Teunsa, ktorý prišiel v piatok do cieľa v poli porazených až na 42. mieste s odstupom takmer 44 minút. López vedie s náskokom 6 sekúnd pred Rogličom a 16 sekúnd pred Valverdem.

"Veľmi pekne ďakujem tímu, spolujazdci urobili dnes všetko pre moje víťazstvo. Nairo Quintana výborne pracoval v závere. Nepodarilo sa nám síce odpárať´ Rogliča alebo Lópeza, ale verili sme si a veríme si aj v ďalšom priebehu pretekov. Vuelta je však ešte dosť dlhá," povedal Alejandro Valverde v prvom televíznom interview. Fenomenálny Španiel vyhral na Vuelte už 12 etáp a v roku 2009 aj celé preteky. Celkovo má v kariére na konte už 127 profesionálnych triumfov na ceste. "Posledné stúpanie, ale aj celá etapa bola veľmi náročná. Zvládli sme to s tímom veľmi dobre. Tušil som, že tvrdý záver bude vyhovovať Valverdemu. Našťastie, príliš som za ním nezaostal. Uvidíme, ako to pôjde ďalej," vyhlásil M. A. López v červenom drese lídra Vuelty.


Až keď sa zotmie, vidno hviezdy


Aj v piatok sa na Vuelte jazdilo v členitom teréne, pelotón musel absolvovať na zvlnenej trase z Onda na Mas de la Costa (183,2 km) dovedna päť vrchárskych prémií. Bonbónikom pre fanúšikov, ale utrpením pre cyklistov bol cieľový kopec Mas de la Costa s dĺžkou 4,1 km a priemerom 12,3%, ktorý zaradili organizátori len po druhý raz v histórii. Ešte 6 km pred cieľom bola pred pelotónom dvojica Philippe Gilbert (Deceuninck - Quick Step) a Sergio Henao (UAE-Team Emirates), ale ich pokus sa skončil na začiatku cieľového stúpania Alto Mas de la Costa. Tri kilometre pred koncom zaútočil Nairo Quintana a za sebou potiahol ďalších troch favoritov Miguela Ángela Lópeza, Primoža Rogliča a Alejandra Valverdeho. Nasledovali drastické pasáže s 25-percentným sklonom terénu, ale Quintanovi sa nepodarilo trhnúť svojich najväčších rivalov. Záverečné metre si doslova vychutnal 39-ročný veterán Valverde. Špecialista na krátke prudké stúpania približne 200 m pred cieľom zvýšil tempo a v častiach terénu so 17 percentami postupne striasol odpor Quintanu, Lópeza a napokon aj Rogliča.

Výsledky - Vuelta 2019:

7. etapa (Onda - Mas de la Costa, 183,2 km): 1. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 4:34:11 h, 2. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma - rovnaký čas ako víťaz, 3. Miguel Ángel López (Kol.) Astana Pro Team +6 s, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +6, 5. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +42, 6. Ion Izagirre (Šp.) Astana Pro Team +48.

Poradie po 7. etape: 1. Miguel Ángel López (Kol.) Astana Pro Team 28:19:13 h, 2. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +6 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +16, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +27, 5. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +1:58 min, 6. Tadej Pogačar (Slovin.) UAE-Team Emirates +2:36.

Viac o téme: Alejandro Valverde Miguel Ángel López
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Daniel Dal Zennaro; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články