Hrozná tragédia zatienila triumf supertalentu F1: Toto víťazstvo patrí tebe, Anthoine!

Toto víťazstvo patrí tebe, Anthoine!Toto víťazstvo patrí tebe, Anthoine! Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

SPA-FRANCORSCHAMPS - Monacký pilot Charles Leclerc dosiahol na nedeľňajšej Veľkej cene Belgicka svoje prvé víťazstvo v seriáli pretekov formuly 1. Stal sa v poradí 108. jazdcom, ktorému sa podarilo vyhrať aspoň jednu VC a tiež prelomil tohtosezónne čakanie na triumf tímu Ferrari. Žiadne veľké oslavy sa však nekonali, keďže necelých 24 hodín pred víťazstvom Leclerc zomrel na okruhu Spa-Francorchamps jeho kamarát Anthoine Hubert jazdiaci seriál formuly 2.

"Je ťažké užiť si prvé víťazstvo po takomto víkende. Vyrastal som s Anthoinom a v roku 2005 sme súťažili na prvých motokárových pretekoch spolu s Pierrom Gaslym a Estebanom Oconom. To sú spomienky, ktoré si budem uchovávať navždy. Jeho smrť bola veľkým šokom nielen pre mňa, ale pre všetkých v motoristickom športe. Bol šampiónom a toto víťazstvo je pre neho," vyjadril sa 21-ročný Monačan pre oficiálny web stajne z Maranella.

V prípade monackého pilota to nie je prvá tragická smrť jemu blízkej osoby na motoristickom okruhu. V októbri 2014 nešťastne havaroval v japonskej Suzuke Jules Bianchi a o deväť mesiacov neskôr svojim zraneniam podľahol. V kariére Leclerca bol spomenutý Francúz veľmi dôležitý, bol jeho mentorom a blízkym kamarátom. Rodiny oboch pilotov sa veľmi dobre poznajú a zosnulý Jules nechýbal ani na prvých pretekoch Charlesa na motokárach.

Charles Leclerc Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

Emotívne vnímal nedeľňajšie preteky aj francúzsky pilot tímu Toro Rosso Pierre Gasly. "S Anthoinom som vyrastal od siedmich rokov. Boli sme nielen spolužiaci, ale dokonca sme šesť rokov žili v rovnakom byte. Pred pretekmi som prišiel sa Charlesom a povedal som mu, aby vyhral túto veľkú cenu pre neho. Bohužiaľ, to, čo sa stalo, nám všetkým pripomenulo, aký nebezpečný je tento šport," povedal 23-ročný Francúz pre web formula1.com.

Charles Leclerc získal v Belgicku svoj prvý triumf, ktorý by rozhodne nemal byť posledným. Blízko bol k nemu už v Bahrajne, kde ho však pripravili o víťazstvo technické problémy. V Rakúsku ho zase predbehol tesne pred koncom odvážnym manéverom Holanďan Max Verstappen. Tentokrát ho v záverečných kolách "naháňal" úradujúci majster sveta Lewis Hamilton, ale mladý pilot sa tlaku skúsenejšieho Brita ubránil.

Charles Leclerc na VC Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

"Posledné kolá neboli ľahké. V spätných zrkadlách som videl ako sa Lewis približuje, ale potom som sklonil hlavu a sústredil sa iba na svoju prácu. Nakoniec som preťal cieľovú čiaru prvý a rád by som poďakoval celému tímu za tvrdú prácu, ktorú vynaložil," dodal Leclerc.

Viac o téme: Charles Leclerc Anthoine Hubert