Storia grandioso, taliansky mladík udivuje US Open: Bláznivé, veď doteraz nevyhral ani zápas!

Matteo Berrettini
Matteo Berrettini

NEW YORK - Po prvýkrát po 42 rokoch a premiérovo na betóne je taliansky tenis vďaka Matteovi Berrettinimu vo štvrťfinále grandslamového US Open. Berrettini prežíva životnú sezónu, v rebríčku má zaručený prelom do svetovej dvadsiatky a skúsi nadviazať na Corrada Barazzuttiho a prejsť v New Yorku do semifinále.

23-ročný Berrettini postúpil na grandslame prvýkrát do štvrťfinále po osemfinálovej výhre 6:1, 6:4, 7:6 nad Rusom Andrejom Rublevom. O semifinále sa v stredu pobije s Francúzom Gaelom Monfilsom, ktorý si hravo poradil za menej než hodinu a pol so Španielom Pablom Andujarom 6:1, 6:2, 6:2. 

"Je to bláznivé. Vraciam sa po zranení, nič som od seba nečakal. Do tohto roku som tu nevyhral ani zápas a teraz štvrťfinále," povedal Berrettini. Účasťou vo štvrťfinále nadviazal na talianskeho daviscupového kapitána Barazzuttiho, ktorý v roku 1977 ešte na antuke prehral až v semifinále s Jimmym Connorsom. 

"Bolo neuveriteľné vidieť moju rodinu a členov realizačného tímu smiať sa po mečbale a zároveň plakať. Pred antukovou sezónou bola mojím najlepším povrchom antuka, potom tráva a teraz je to betón," smial sa tohtoročný víťaz turnajov na antuke v Budapešti a na tráve v Stuttgarte. 

Rublev pred US Open zdolal v Cincinnati švajčiarsku legendu Rogera Federera a v 2. kole Flushing Meadows Gréka Stefanosa Tsitsipasa. Berrettini zastavil Rubleva 37 víťaznými údermi, z toho sedemnásť z forehandu. "Moje zbrane fungovali," povedal Talian, ktorého servis lieta rýchlosťou 220 km/h. "Som z Ríma ako Adriano Panatta a keď som mal 16 rokov, tak predpovedal, že budem mať poriadnu ranu. A legende musíte veriť," hovoril Berrettini. 

K prechodu na sieť účinne využíva čopovaný backhand, ktorý sa naučil z donútenia. "V sedemnástich rokoch som si zranil ľavé zápästie a nemohol som tri mesiace hrať obojručne. A teraz sa to hodí," vysvetlil Berrettini, že vtedy nemal inú voľbu a piloval čop. 

Trinásteho nasadeného a o deväť rokov mladšieho monfilsa sledoval Talian v juniorských rokoch. "Je to skvelý atlét, až potom tenista, ale i ten je dobrý. Ale jeho pohyb a výskoky sú senzačné. Bude to boj," čaká Berrettini. 


Tagy: Matteo Berrettini

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Sarah Stier; Video: YouTube/US Open Championships

DISKUSIA