Cesta za zaručeným úspechom v Lige Majstrov: UEFA zverejnila jasný kľúč

Futbalisti FC Liverpool sa stali víťazmi Ligy majstrovFutbalisti FC Liverpool sa stali víťazmi Ligy majstrov Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

ŽENEVA - Rýchlosť a poctivá defenzíva všetkých jedenástich hráčov. Spomenuté atribúty sú podľa štúdie Európskej futbalovej únie (UEFA) kľúčové z pohľadu úspechu na kontinentálnej pohárovej scéne. Vyťažilo z nich aj anglické mužstvo FC Liverpool, víťaz Ligy majstrov v uplynulej edícii 2018/2019.

UEFA pri analýze všetkých 366 gólov v minulej sezóne LM vyzdvihla tempo a priamočiarosť liverpoolských útokov. Dovedna 24 zásahom "The Reds" predchádzalo v priemere 2,51 prihrávky a časový úsek 7,81 sekundy. Tím Jürgena Kloppa víťazí na celej čiare v porovnaní so súhrnným priemerom všetkých mužstiev - 3,89 prihrávok a 12,5 sekundy.

Liverpool aj zdolaný finalista Tottenham Hotspur podľa strešného orgánu európskeho futbalu ťažili zo živelnosti svojej ofenzívnej hry. "Môžeme vyhlásiť, že v podaní anglických mužstiev vynikla ich psychická aj fyzická odolnosť. Anglická Premier League ponúka týmto tímom častejšie náročné zápasy, než má napríklad Ajax Amsterdam v holandskej Eredivisie," uviedla technická skupina UEFA. Poukázala tiež na to, že mužstvá, ktoré v domácich ligových súťažiach vyhrávajú s väčším bodovým náskokom, zvyknú mať problém v pohárovej Európe.

Futbalisti FC Liverpool sa Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

Aj keď sa títo odborníci málokedy pri podobných štúdiách uchyľujú ku kritike, tentoraz sa rozhodli upozorniť na nedostatok pracovnej etiky v španielskom FC Barcelona v odvete semifinále na liverpoolskom Anfield Road (0:4). Jeden z pozorovateľov UEFA poznamenal, že defenzívna činnosť Lionela Messiho a Luisa Suáreza bola pre Barcelonu veľký mínus. "Dnes už musíte brániť s jedenástimi hráčmi," uvádza sa v záveroch správy UEFA.

Liverpool získal šiestu trofej európskeho klubového šampióna aj vďaka rýchlosti hráčov. Vôbec najrýchlejší šprint namerali stopérovi "LFC" Virgilovi van Dijkovi (34,5 km/h), čerstvo najlepšiemu hráčovi roka podľa UEFA. Medzi tromi najrýchlejšími hráčmi boli zásadne futbalisti z anglickej Premier League - okrem Van Dijka aj duo z Manchestru City Leroy Sané (34,4) a Kyle Walker (34,2).

Viac o téme: Ajax Amsterdam FC Liverpool Manchester City Tottenham Hotspur
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Francisco Seco
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články