Český talent hľadá príčiny vlastného neúspechu: Nezvládnutý tlak, nadišla šanca na reštart

Patrik Schick
Patrik Schick

RÍM - Český futbal do neho vkladal nemalé nádeje. Bol predurčený k tomu, aby nadviazal na strelecké ikony Jana Kollera či Milana Baroša, ale jeho kariéra zatiaľ neprebieha podľa predstáv. Sínusoida Patrika Schicka ide od sto k desiatim. V AS Rím sa nepresadil a putuje na hosťovanie do RB Lipsko.

Stále mladý český útočník sa teraz snaží zistiť, prečo mu doterajšia anabáza v AS Rím nevyšla. Jedným z dôvodov je podľa neho tlak, s ktorým sa nedokázal vysporiadať. To je stav postihujúci mnohých futbalistov, najmä v mladom veku alebo po prestupe za desiatky miliónov. "Tlak, pod ktorým som hral, ma dostal do pasce," povedal Schick. 

Keď hral za Sampdoriu Janov, chýbala len úspešná zdravotná prehliadka a prestúpil by do Juventusu. Lekárske vyšetrenie však ukázalo malé srdcové problémy a z transferu zišlo. Po nepodarenej anabáze v Ríme zamieril do Lipska. Klub podporovaný najznámejším energetickým nápojom na svete ho získal na ročné hosťovanie za 3,5 milióna eur s opciou na kúpu za 29 miliónov. 

"Nikdy som sa v Ríme necítil úplne šťastný, preto myslím, že Lipsko je správnym krokom. Skutočne som potreboval zmenu prostredia. Do poslednej minúty sme si neboli istí, či sa prestup podarí. Preto som bol pripravený na odchod do Lipska, ale aj na to, že zotrvám v Ríme a budem bojovať o miesto v mužstve," objasnil Schick. 

O nemeckom prostredí mu mohol najviac povedať Edin Džeko. Bosenský zakončovateľ, ktorý sa cez Željezničar Sarajevo a Teplice dostal až do Manchestru City, strávil v tejto krajine štyri roky (2007 - 2011), keď hral za Wolfsburg a vyhral s ním aj majstrovský titul. "Edin mi povedal, že Lipsko bude dobrým rozhodnutím, keďže v Nemecku hral. Všetko som zobral na vedomie, od ich štýlu futbalu po pozíciu v tabuľke a účasť v Lige majstrov. Počul som aj o trénerovi Julianovi Nagelsmannovi, hrá futbal, ktorý cením a uznávam. Tiež mi bolo povedané, že Nagelsmann je veľmi príjemný," pokračoval Schick. 

Schick sa môže tešiť z faktu, že si otestuje novú súťaž a zahrá si rýchlejší futbal. V Ríme tomu tak v ostatných sezónach nebolo. "Skutočná zmena, pretože Rím hral veľmi pomalý typ futbalu, preto bolo ťažké preľstiť organizované obrany. V Lipsku to bude iné, pretože ich futbal je rýchly a agresívny," teší sa česká deviatka. 

Pražský rodák zatiaľ nemusí zúfať, má len 23 rokov a celá kariéra je stále prakticky pred ním. Napriek tomu nastal čas, aby konečne ukázal kvality. Štýl RB Lipsko môže sadnúť jeho prednostiam. "Nepovedal by som, že som z Ríma ušiel. Potreboval som ale zmenu a pre moju kariéru bol toto správny krok. Je ťažké povedať, prečo to v Ríme nevyšlo, ale je tu mnoho faktorov. Bolo ťažké začať novú sezónu bez prípravy, potom zranenia, veľké očakávania, ktoré som, žiaľ, nenaplnil," naznačil Schick dôvody, prečo vo večnom meste neuspel. 


Tagy: AS Rím RB Lipsko Patrik Schick

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Serie A
Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Tim Ireland

DISKUSIA