VIDEO Nekonvenčné postavy posunuli krásnu hru o level vyššie: Viacerým trénerom to nevoňalo!

Sieň slávy NBA sa rozrástla o nových členovSieň slávy NBA sa rozrástla o nových členov Zdroj: SITA/AP/Jessica Hill

SPRINGFIELD - Medzi novými prírastkami do basketbalovej Siene slávy NBA figurujú aj Vlade Divac a Jack Sikma. Sú to hráči, ktorí sa počas svojho pôsobenia v prestížnej severoamerickej profilige postarali o opätovnú definíciu niektorých postov. Dvestodesať centimetrov vysoký Srb a o jeden centimeter vyšší Američan boli spočiatku klasickí podkošoví hráči, ktorí sa však častými prihrávkami a streľbou posúvali aj do krídelných priestorov, odkiaľ neomylne triafali do koša. Predviedli nový trend basketbalu, ktorý sa stal hitom.

"Ukázali sme, že môžeme hrať na rôznych pozíciách a robiť na palubovke rozličné veci. Úplne najšťastnejší som bol vtedy, keď som prihrával a vytváral lepšie pozície pre spoluhráčov. Som rád, že som mohol prispieť týmto spôsobom do histórie basketbalu," uviedol 51-ročný Divac.

Jeden z lídrov tímu niekdajšej Juhoslávie v 80. a 90. rokoch 20. storočia vstúpil do NBA v roku 1989 a zotrval tam do roku 2004. Líder Sacramenta a Los Angeles Lakers sa ako jeden zo siedmich hráčov histórie dostal cez 13 000 nastrieľaných bodov, 9000 doskokov, 3000 asistencií a 1500 blokov. Sikma hrával v NBA v rokoch 1977 - 1991 v tímoch Seattlu a Milwaukee a dosiahol kariérne priemery 15,6 bodu, 9,8 doskoku a 3,2 asistencie počas 14 sezón v profilige.

Jack Sikma Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Jessica Hill

Bol jediný pivot, ktorý bol na čele štatistík v premieňaní trestných hodov, v ročníku 1987/1988 dosiahol priemer 92%. "Vzal som loptu a spravil s ňou tri kroky od koša. To viacerým trénerom v našej dobe nevoňalo, lebo to nebol koncept pre podkošového hráča. Fungovalo to však a prinášalo veľa výhod. Napríklad súper si na mňa nemohol položiť ruky," vysvetlil Sikma.

Okrem Divaca a Sikmu uvedú do Naismith Memorial Basketball Hall of Fame v Springfielde aj Sidneyho Moncriefa, Paula Westphala, Bobbyho Jonesa, Ala Attlesa, Carla Brauna, Chucka Coopera, Billa Fitcha a tiež reprezentantku WNBA Teresu Weatherspoonovú. Honor sa ujde aj dvom univerzitným tímom - mužskému Tennessee A&I (tri tituly v rokoch 1957 - 1959) a ženskému Wayland Baptist. Ten sa zapísal do histórie 131 víťazstvami v neprerušenej sérii v rokoch 1953 - 1958.

Viac o téme: Vlade Divac Jack Sikma Sidney Moncrief
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Jessica Hill; VIDEO: YouTube/Bong
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články