Infarktové stavy v Baku: Nevýrazný prejav sokolíkov, absolútna katastrofa v nadstavenom čase!

Slováci nezvládli úvodný zápas kvalifikácie Slováci nezvládli úvodný zápas kvalifikácie Zdroj: SFZ

BAKU - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov nečakane neúspešne vstúpila do kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021. Mladí Slováci prehrali v Dalga Arene v Baku s domácimi hráčmi Azerbajdžanu 1:2 (0:1) a už v úvode kvalifikačnej púte výrazne podkopali svoje postupové ambície.

Zverenci trénera Adriána Guľu sa najbližšie predstavia 9. októbra na trávniku outsidera 2. skupiny Lichtenštajnska. Ten vo svojom úvodnom vystúpení zdolal doma práve Azerbajdžan 1:0. Šok pre mladých Slovákov prišiel už po siedmich minútach hry. Hostia dovolili domácim rozvinúť krídelnú akciu a prízemný center Dogukana Oksuza premenil na prvý gól zápasu Baris Ekincier.

Dvadsaťročný nemecký rodák s azerbajdžanským pasom sa ocitol sám na päťke a zoči-voči brankárovi Martinovi Vantrubovi sa nezmýlil - 1:0. Ekincier sa ocitol v ďalšej šanci o šesť minút neskôr, ale slovenská obrana zablokovala jeho pokus. V 24. min sa prudkou prízemnou strelou spoza šestnástky prezentoval Ismail Ibrahimli, brankár Vantruba bol pozorný. Aj v 33. min mohli reprezentovať Azerbajdžanu pridať druhý gól, ale zdravá strela Oksuza sa odrazila od ľavej žrde do chrbta Vantrubu a odtiaľ sa odkotúľala tesne mimo bránky.

Najväčšia slovenská šanca na vyrovnanie sa zrodila v 55. min. Dávid Strelec sa dostal do dobrej pozície pred brankárom domácich Kamranom Ibrahimovom, ale ten zmenšil súperovi strelecký uhol a vyrazil pokus útočníka Slovana Bratislava. Slovákom sa napokon podarilo vyrovnať v 82. min, keď po rohovom kope Michala Tomiča a následnom hlavičkovom priťuknutí nezadržateľne skóroval Ľubomír Tupta - 1:1. Keď sa už zdalo, že oba tímy sa rozídu zmierlivo, potrestali domáci v tretej minúte nadstaveného času chybu v rozohrávke hostí. Skóroval opäť Ekincier, ktorý z pozície zaváňajúcej ofsajdom prestrelil Vantrubu - 2:1.

Slovenský výber do 21 rokov sa stretol s azerbajdžanskými rovesníkmi v kvalifikačnom súboji už po siedmy raz. V predchádzajúcich šiestich prípadoch Slováci štyrikrát vyhrali, raz remizovali a jedenkrát prehrali. Predtým naposledy si zmerali sily v bojoch o postup na ME 2002, ale po domácej výhre 5:0 uhrali Slováci na trávniku súpera iba bezgólovú remízu.

Azerbajdžan - Slovensko 2:1 (1:0)
Góly: 7. a 90.+ Ekincier - 82. Tupta, ŽK: 26. Sejdijev, 90.+ Ekincier - 63. Šulek, rozhodovali: Jakimovski - Karakolev, Lika (všetci Sev. Mac.)

Zostava SR "21": Vantruba - Vallo, Šulek, Bednár (70. Bernát), Sluka - Herc, Oravec, Strelec - Kolesár (56. Almási), Tupta, Tomič (90.+ Koval)

Hlasy po zápase:

Adrián Guľa, tréner SR: "Gratulujem Azerbajdžanu k heroickému výkonu. My sme odštartovali zápas málo sebavedomo a nedôrazne, takže sme museli niečo dobiehať a vypomstilo sa nám to nešťastným záverom, keď Azerbajdžan strelil po našej taktickej chybe rozhodujúci gól. Ekinjier využil situácie, ktoré v zápase nastali. V druhom polčase hral čisto sám na hrote. Tie góly nepadli len pre to, že by sme ho slabo pokryli, ale aj jeho kvalitou. Prehra je pre nás komplikácia, štartuje kvalifikácia a chceli sme mať tri body. To sa nepodarilo a musíme ísť ďalej. Pre nás je to veľmi ostré poučenie."

Ján Bernát, stredopoliar po premiére v SR21: "Nezačali sme dobre, súper sa dostal do príležitostí, ukázali sme mu, že môže proti nám hrať a ujal sa vedenia. Potom sme sa museli veľmi nadrieť na vyrovnávajúci gól, dali sme ho, no potom prišlo nedorozumenie v našej obrane a dostali sme rozhodujúci gól. Som šťastný za prvý zápas, snažil som sa sústrediť na pokyny a aby sme ten zápas zvrátili. Vyrovnali sme, išli sme za druhým gólom, no inkasovali sme a veľmi nás to mrzí."