Revolučná reforma Ligy majstrov? Vízia bola na stole, ligy vyslali nemilosrdnú stopku

Trofej pre víťaza Ligy majstrov
Trofej pre víťaza Ligy majstrov

LISABON - Zástupcovia najkvalitnejších európskych ligových súťaží odmietajú revolučný návrh zmien v Lige majstrov, ktorý by sa mohol uplatniť od roku 2024. Skupina 29 najväčších európskych ligových súťaží je proti systému baráže medzi Ligou majstrov a Európskou ligou a tiež sa zasadzuje za zachovanie súčasného systému so štyrmi účastníkmi v jednej skupine a počtom šiestich zápasov pre každého z nich.

Európska asociácia klubov v rozpore s tým presadzuje návrh uzamknutia súťaže a systémom s ôsmimi účastníkmi v každej skupine s počtom štrnástich zápasov pre každé mužstvo. Takto by sa prišlo o viaceré termíny, ktoré boli až doteraz vyhradené domácim ligovým, resp. pohárovým súťažiam. Európske ligy tvrdia, že by mal byť zachovaný systém kvalifikácie do Ligy majstrov na základe umiestnenia v domácich ligových súťažiach. Ich zástupcovia sú za zachovanie súčasného stavu.

Čo sa týka možných inovácií, tie v princípe neodmietajú, ale musia byť "v prospech rastu profesionalizácie futbalu ako celku a nie iba v prospech zopár jednotlivcov". Návrhy klubov a európskych líg sú momentálne také rozdielne, že Európska futbalová únia pozastavila konzultácie na tému zmien v Lige majstrov od roku 2024.


Tagy: UEFA Liga majstrov ECA

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Daniel Cole

DISKUSIA