V pražskej Troji nám nedeľné ruže nekvitli, legendárny kanál v znamení českých superhviezd

Jessica FoxováJessica Foxová Zdroj: TASR/Dušan Hein

PRAHA - Austrálčanka Jessica Foxová zvíťazila aj v nedeľnom finále C1 na záverečnom 5. podujatí Svetového pohára vo vodnom slalome. V pražskej Troji uspela už v sobotu medzi kajakárkami. Rovnako ako v K1 sa stala celkovou víťazkou hodnotenia SP aj v singli.

Foxová zdolala druhú Kimberley Woodsovú o 4 stotiny sekundy, tretia bola domáca Tereza Fišerová (+4,44 s). Slovensko nemalo vo finále zastúpenie, keď zo semifinále nepostúpili Soňa Stanovská ani Monika Škáchová. Emanuela Luknárová nepostúpila z rozjázd. Bližšie k elitnej desiatke bola Stanovská, ktorá skončila na 13. mieste. V kanáli spravila dva "ťuky" a za finále zaostala o 2,59 sekundy. Na víťazku Woodsovú mala manko 9,83 s.

Nenechajte si ujsť KarpatyRun.

"Na štarte som bola dosť vyklepaná, triasli sa mi ruky a búšilo mi srdce. Napokon som to však zvládla, povedala by som, že to bola moja najlepšia jazda tento rok. Spravila som dva hlúpe ťuky, bez nich by to bolo finále. Vyrovnala sa tým aj kvalifikácia na OH, keďže Ema (Luknárová pozn.) nepostúpila, teraz máme všetky po jedných nevydarených pretekoch a sme na tom rovnako," povedala Stanovská.

Soňa Stanovská Galéria fotiek (4) Soňa Stanovská Zdroj: TASR - Michal Svítok

Škáchová síce predviedla čistú jazdu, ale na úkor rýchlosti a klasifikovali ju na 22. priečke o 13,21 sekundy za Woodsovou. "Tie ťažšie úseky som prešla v poriadku a pokazila som náročnejšie pasáže. Je to škoda, snažila som sa to rozbehnúť, ale nevyšlo to. Teraz si trochu oddýchnem a dúfam, že na MS to bude lepšie. Teším sa tam, pretože v Seu to mám rada a pôjde o miestenky na OH," uviedla Škáchová.

Nedarilo sa ani kajakárom

Český kajakár Jiří Prskavec zvíťazil v nedeľnom finále 5. kola Svetového pohára vo vodnom slalome. Domáci pretekár suverénne zdolal krajana Víta Přindiša o 2,53 sekundy. Tretí bol Francúz Boris Neveu (+3,51). Přindiš zároveň triumfoval aj v celkovom hodnotení SP v K1.

Slovenským kajakárom sa však nedarilo. Pred bránami finále zostali Jakub Grigar i Andrej Málek. Lepšie dopadol Grigar, ktorý však nenadviazal na víťazstvo v rozjazde a v semifinále obsadil 13. miesto. S dvoma trestnými sekundami zaostal za postupovou desiatou pozíciou o 18 stotín. Málek si vyslúžil až tri penalizácie a obsadil 32. miesto. Z prvého miesta postúpil Talian Giovanni de Gennero.

Jakub Grigar Galéria fotiek (4) Jakub Grigar Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

"Semifinálová jazda bola celkom fajn, o postup som prišiel dotykom s bránkou. S vystúpením môžem byť spokojný, ale s výsledkom nie," poznamenal Grigar podľa Rádia Slovensko.

Bitka o Tokio

V Troji Slováci bojujú o nomináciu na budúcoročnú olympiádu v Tokiu. Interná kvalifikácia odštartovala minulý týždeň v nemeckom Makkleebergu a bude pokračovať na septembrových MS v Španielsku a európskom šampionáte 2020 v Londýne. V každej kategórii bojuje o účasť na OH trojica pretekárov. Ak nastane situácia, že niektorý z tria dosiahne matematicky nedostihnuteľný náskok už po troch pretekoch, nominačný boj sa uzavrie už po svetovom šampionáte. V opačnom prípade nominácia pokračuje a rozhodne sa až na ME v Londýne 2020.

Za každé umiestnenie si športovec pripíše dopredu stanovený počet bodov, do konečného poradia sa zarátavajú tri najlepšie výsledky. Najvyšší bodový zisk znamená účasť pod piatimi kruhmi, druhý pozíciu náhradníka.

"V sobotu sme dosiahli vynikajúce výsledky medzi singlistami, keď všetci traja boli vo finále a Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom SP. Vynikajúca bola aj Eliška Mintálová v kajaku, ktorá štvrtým miestom dosiahla najlepší výsledok v kariére. V nedeľu škoda Jakuba Grigara, postup mu ušiel len veľmi tesne. V internej kvalifikácii sa nám to poriadne zamotáva, majstrovstvá sveta a potom aj majstrovstvá Európy budú isto ešte veľmi zaujímavé. Koncom septembra nás čaká svetový šampionát a tam chceme to hlavné - získať miestenky na olympiádu," zhodnotil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

Matej Beňuš Galéria fotiek (4) Matej Beňuš Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

C1Ž - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,95 s (2 tr. body), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 113,99 (2), 3. Tereza Fišerová (ČR) 118,39 (2), ... v semifinále: 13. Soňa Stanovská 128,23 (4), 22. Monika Škáchová 131,61 (0) - obe nepostúpili do finále, ... v kvalifikácii: Emanuela Luknárová (všetky SR) nepostúpila do semifinále.

Konečné poradie SP: 1. Jessica Foxová (Aus.) 312 bodov, 2. Ana Satilová (Braz.) 225, 3. Tereza Fišerová (ČR) 222,... 15. Monika Škáchová 122, 23. Soňa Stanovská 97, 34. Emanuela Luknárová 61, 56. Simona Glejteková 19, 79. Simona Maceková (všetky SR) 2.

K1M - finále: 1. Jiří Prskavec 90,67 (0), 2. Vít Přindiš (obaja ČR) 93,20 (0), 3. Boris Neveu (Fr.) 94,18 (0), ... v semifinále: 13. Jakub Grigar 96,50 (2), 32. Andrej Málek 105,56 (6) - obaja nepostúpili do finále, ... v kvalifikácii: Martin Halčin (všetci SR) nepostúpil do semifinále

Konečné poradie SP: 1. Jiří Prskavec (ČR) 319 bodov, 2. Peter Kauzer (Slovin.) 266, 3. Vít Přindiš (ČR) 262,... 11. Andrej Málek 154, 17. Jakub Grigar 135, 20. Martin Halčin (všetci SR) 123.

Viac o téme: Jakub Grigar Monika Škáchová Andrej Málek Soňa Stanovská Jessica Foxová
  • Zdroj: TASR, SITA