Hamilton a spol. poriadne hromžia: Trest pre Ferrari na domácej trati? Prepuklo by povstanie!

Charles Leclerc a Lewis Hamilton
Charles Leclerc a Lewis Hamilton

MONZA - Päťnásobný majster sveta Lewis Hamilton je presvedčený, že vedenie formule 1 trestá mladších jazdcov miernejšie než ostrieľaných veteránov. Podľa neho to potvrdil nedeľný závod v Monze, v ktorom Charles Leclerc z domácej stajne Ferrari v tvrdom súboji vytlačil pilota Mercedesu z trate a dostal za to iba varovanie.

Incident sa odohral v 23. kole a Hamilton musel vojsť do únikovej zóny, aby sa vozy nezrazili. Obhajca titulu a líder šampionátu potom prišiel i o druhé miesto, pretože v závere prebrzdil zátačku, znova vyšiel mimo trať a na druhom mieste došiel jeho tímový kolega Valtteri Bottas. 

"Vyzerá to, že nastupujúcej generácii toho prejde omnoho viac v porovnaní so skúsenejšími pilotmi," povedal Hamilton k súboju s Leclercom. "Ale je dobré to vedieť a teším sa na ďalší závod. Neustále chceme, aby boli tresty konzistentné, a dnes to tak nebolo. Netuším, čím to vysvetlili, ale traťoví komisári asi vstali nesprávnou nohou z postele," dodal. 

Podobný názor mal i šéf Mercedesu Toto Wolff. "Išiel skvele a tvrdo. Ferrari malo silné auto, a i keď sme na neho poslali oboch našich pilotov, nestačilo to. Ale čo sa týka riadenia, tak to bolo možno trochu za hranou," prehlásil s tým, že rozhodnutie komisárov mohla ovplyvniť i skutočnosť, že Ferrari malo vďaka Leclercovi na dosah prvú výhru na domácej trati po deviatich rokoch. 

"Čo mali robiť? Keby dali Leclercovi v Monze časový trest, tak by tu prepuklo povstanie a potrebovali by sme policajnú eskortu," pridal Wolff. "V posledných rokoch je vidieť, že noví piloti jazdia až moc agresívne. Áno, chceme tvrdé súboje, ale kde je hranica? Myslím, že sa to raz skončí nehodou," dodal. 

"Dnes Leclerca i seba zachránil pilot, ktorý ide o titul. Lewis vedel, čo robí, nechcel si poškodiť auto. Ale taktiež sa mohol rozhodnúť, že neuhne, a pre oboch jazdcov by sa závod skončil," pridal Wolff. 

Leclerc pripustil, že v súboji s Hamiltonom šiel až na hranicu pravidiel. 21-ročný jazdec však pripomenul, že vedenie šampionátu od VC Rakúska, kde naopak po súboji s Maxom Verstappenom z Red Bullu skončil mimo trate Leclerc, posusdzuje podobné duely miernejšie. 

"Od Rakúska je jasné, že pri predbiehaní a bránení môžeme ísť o trochu ďalej než predtým. Rakúsko zmenilo môj prístup k pretekaniu a vďaka tomu som teraz vyhral," prehlásil Leclerc. "Dnes to bolo poriadne na hrane, ale neprekáža mi takto závodiť. Vedel som, že Hamilton je vpravo, ale myslím, že som mu tam nechal dosť miesta. Je dobré, že súboje môžu byť tvrdšie," dodal monacký rodák. 


Tagy: Lewis Hamilton VC Talianska Charles Leclerc Totto Wolff

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Antonio Calanni

DISKUSIA