VIDEO Česko splnilo čiastkový cieľ a sníva ďalej: Nezaobíde sa však bez pomoci USA

Ondřej BalvinOndřej Balvin Zdroj: SITA/AP/Lintao Zhang/

ŠEN-ČEN - Českí basketbalisti na záver osemfinálovej skupiny majstrovstiev sveta v Číne prehrali 77:84 s Gréckom, ale pretože udrželi stratu 12 bodov, majú na dosah senzačný postup do štvrťfinále. Medzi osem najlepších celkov ich posunie popoludňajšie víťazstvo titulu z USA nad Brazíliou.

Český tím, ktorý nastúpil bez zraneného krídelníka Blakea Schilba, síce do zápasu vstúpil nepekne, ale napriek tomu v polčase viedol 33:32. Gréci potom v druhom polčase viedli o 12 bodov, čo by pre Čechov znamenalo vyradenie, ale nápor súpera potom zastavil najlepší hráč NBA Giannis Antetokounmpo, pre ktorého sa zápas skončil predčasne po piatich osobných chybách. Česi naviac udržali nervy i v dramatickom závere a udržali postupovú stratu o sedem bodov.

Reprezentáciu Česka teraz posunie do vyraďovacej časti víťazstvo Američanov nad Brazíliou. Pokiaľ päťnásobní majstri sveta Američania potvrdia rolu favoritov, tak si Česi zahrajú štvrťfinále pri prvej samostatnej účasti na šampionáte. Československo sa na MS predstavilo štyrikrát, naposledy v roku 1982, a jeho najlepším výsledkom je šieste miesto z roku 1970.

Ondřej Balvin a Nick Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP - Ng Han Guan

Česi přitom do zápasu vstúpili velmi nervózne a v prvom poločase zaznamenali dvanásť strát, zatiaľ čo v predošlých štyroch zápasoch na turnaji ich v priemere nazbierali jedenásť. Taktiež preto v prvej i druhej štvrtine prehrávali až o deväť bodov, ale zakaždým dokázali stratu stiahnuť.

V druhej štvrtine dokonca vďaka dvom trestným hodom Patrika Audu z poslednej sekundy otočili stav na 33:32, ale po striedaní dobre hrajúceho Audu kvôli štyrom faulom prevzali Gréci iniciatívu a tretiu štvrtinu ovládol favorit pomerom 25:16. V záverečnej štvrtine českí reprezentanti trikrát prehrávali o dvanásť bodov, čo by znamenalo vyradenie. Lenže päť a pol minúty pred koncom musel kvôli piatim osobným chybám z ihriska odísť Giannis Antetokounmpo a odchod hviezdy Milwaukee zobral Grékom vietor z plachiet.

Česi znížili, a keď pri záverečnom náporu súpera v posledných sekundách udržal nervy na uzde Jaromír Bohačik a premenil päť zo šiestich trestných hodov, zostala strata na postupových siedmich bodoch.