Zmluva musí konečne pohnúť tvrdými ľadmi: Predošlé nepríjemnosti nemohli znovu dopustiť

Zach Werenski
Zach Werenski

COLUMBUS - Obmedzený voľný hráč Zach Werenski sa dohodol s Columbusom Blue Jackets na novej trojročnej zmluve. Jackets tak stihli podpísať svojho kľúčového obrancu pár dní pred začiatokm tréningového kempu.

Jeden z mnohých vysoko talentovaných obmedzených voľných hráčov v NHL uzavrel s Columbusom trojročnú zmluvu na 15 miliónov dolárov. Vyprší v júni 2022. "Uľavilo sa mi a som nadšený, samozrejme. Podpis tohto kontraktu je pre mňa veľkým dňom. Toto je miesto, kde chcem byť. Moje prvé tri roky boli úžasné a teším sa na budúcnosť," povedal Werenski po podpise zmluvy. 

Obe zúčastnené strany spolu jednali od začiatku leta a prehodnocovali rôzne ponuky, vrátane sedemročného kontraktu. V ostatných týždňoch, keď sa august preklápal na september a hokejový svet sa pomaly, ale isto prebúdzal z letného spánku, sa Werenski a spol. koncentrovali na tzv. bridge-kontrakt. Ide o kratšiu zmluvu, po ktorej bežne nasleduje dlhodobejšie spojenie za výraznú finančnú čiastku. 

Werenski zarobí v prvom aj druhom ročníku štyri milióny, v treťom zinkasuje rovných sedem miliónov. Tréner Columbusu Joe Tortorella povedal, že by bol znechutený, ak by Werenski vynechal tréningový kemp. Pred dvomi rokmi nastala rovnaká nepríjemná situácia u Josha Anderssona a tri roky predtým aj u Ryana Johansena. Manažment klubu si chcel byť istý, že k ničomu takému tentoraz nepríde. 

Mladý bek Columbusu je prvým z najlepších obmedzených voľných hráčov, ktorý podpísal nový kontrakt. Predpokladá sa, že jeho dohoda s Blue Jackets rozvíri vody a čoskoro sa pohne situácia s ďalšími mladými hviezdami bez uzavretých paktov. Medzi nimi sú Mitch Marner, Brayden Point, Mikko Rantanen, Matt Tkachuk, Brock Boeser, Charlie McAvoy, Patrik Laine či Kyle Connor. 

V minulom ročníku nazbieral Werenski 44 bodov za 11 gólov a 33 asistencií. V doterajšej NHL kariére hral iba za Columbus a v 237 zápasoch sa mu podarilo získať 128 bodov. Spomedzi obrancov je počas tohto obdobia na deviatom mieste v góloch, 24. v asistenciách a v tabuľke bodov mu patrí 21. miesto. 

Ofenzívny prínos Werenskeho je nespochybniteľný, dokazuje to aj štatistika, podľa ktorej od roku 2000 dokázalo iba päť obrancov zaznamenať počas prvých troch rokov viac bodov než práve obranca Columbusu. Sú nimi Dion Phaneuf (159), Erik Karlsson (149), John Klingberg (147), Ryan Whitney (137) a Marek Židlický (132). Treba však podotknúť, že napríklad český bek Židlický prišiel do profiligy až vo veku 23 rokov a predtým hral štyri roky v najvyššej fínskej súťaži a rovnaký čas aj v Kladne, ktoré ho vystrelilo do profesionálneho hokeja. 


Tagy: Columbus Blue Jackets Zach Werenski

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Jay LaPrete; Video: YouTube/Ice Hockey Vids

DISKUSIA