Liga majstrov ako uzavretá spoločnosť elitných klubov? Menšie kluby nechcú o tom ani počuť!

Trofej pre víťaza Ligy majstrov
Trofej pre víťaza Ligy majstrov

ŽENEVA - Liga majstrov mala byť od roku 2024 ešte lukratívnejšia a ešte uzavretejšia pre úzku špičku najlepších európskych futbalových klubov. Tento zámer Európskej asociácie klubov (ECA) na čele s prezidentom Juventusu Turín Andreom Agnellim sa však zrejme nepodarí naplniť v jeho najodvážnejšej podobe. Kluby z nižších poschodí európskeho rebríčka nechcú o chystaných zmenách ani počuť. Ich zástupcovia argumentujú tým, že by to bol výrazný zásah do existujúcich štruktúr národných ligových súťaží, kde by sa ovplyvnil zaužívaný kvalifikačný proces v súvislosti s futbalovou Európou. Najlepšie kluby z menej významných európskych súťaží by sa namiesto Ligy majstrov kvalifikovali do Európskej ligy, resp. do novoutvorenej súťaže pod pracovným názvom Európska liga II a stratili by tým šancu merať si sily s najlepšími.

"Máme rozdielne pohľady na formát súťaže aj princípy jej stability. Celkovo však prevláda názor, že reforma sa má uskutočniť od sezóny 2024/2025," uviedol Agnelli na twitterovom konte ECA po pondelkovom zhromaždení v Ženeve. Boli na ňom zástupcovia vyše 150 európskych futbalových klubov. Agnelli verí, že sa v stredu uskutoční stretnutie so zástupcami Európskej futbalovej únie (UEFA) o novom formáte Ligy majstrov. Prezident UEFA Aleksander Čeferin však nedávno uviedol, že takéto stretnutie nemá význam, lebo nepredpokladá zmysluplnú diskusiu. Predstavitelia ECA napriek tomu dúfajú, že sa reštartuje proces schvaľovania proklamovaných zmien a do decembra padnú konečné riešenia.

V májovom návrhu z dielne Agnelliho, ktorý prezentoval pred členmi národných futbalových federácií aj ligových súťaží, sa ráta s tým, že až 24 z celkového počtu 32 účastníkov hlavnej fázy Ligy majstrov bude mať garantovanú účasť aj v ďalšom súťažnom ročníku. Súčasnú podobu ôsmich skupín so štyrmi tímami by nahradila nová so štyrmi skupinami s ôsmimi účastníkmi a logickým nárastom počtu odohraných zápasov pre každé mužstvo zo 6 na 14. Tento návrh podporujú šampióni najväčších európskych futbalových súťaží s výnimkou anglickej. Výkonný riaditeľ ECA Michele Centenaro návrh charakterizoval ako revolučný, ale zároveň reflektujúci potreby doby. "Nie je naším cieľom zničiť domáce ligové súťaže," uviedol Centenaro podľa AP. Angličania sa zasa v jednotnom nesúhlasnom stanovisku 20 klubov vyjadrili tak, že nová podoba Ligy majstrov im v domácej ligovej súťaži neumožňuje pobiť sa o štyri miesta v Lige majstrov a ďalšie dve v Európskej lige ako to bolo doposiaľ. S návrhom nesúhlasí ani výkonný riaditeľ francúzskeho tímu OSC Lille Marc Ingla.

"Domnievam sa, že návrh predložený ECA predstavuje jasnú hrozbu pre domáce ligové súťaže. A práve tie sú hnacou silou udržania futbalového ekosystému v každej krajine. Vzhľadom na vysokú mieru nesúhlasných reakcií naprieč Európou si myslím, že návrh zmeny formátu by mal byť odložený do zásuvky a treba prísť s novými možnosťami. ECA čosi presadzuje, väčšina klubov je proti a celé je to dosť zmätočné," uviedol Ingla.

Návrhom uzamknutia LM a systémom s ôsmimi účastníkmi v každej skupine by sa prišlo o viaceré termíny, ktoré boli až doteraz vyhradené domácim ligovým, resp. pohárovým súťažiam. Európske ligy preto tvrdia, že by mal byť zachovaný systém kvalifikácie do Ligy majstrov na základe umiestnenia v domácich ligových súťažiach. Ich zástupcovia sú za zachovanie súčasného stavu.


Tagy: UEFA Liga majstrov

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Daniel Cole

DISKUSIA