Poborský o kariére v United, ale aj o boji na nemocničnom lôžku: Treba si vážiť každý deň

Karel Poborský v drese United
Karel Poborský v drese United

BRATISLAVA - Gólový oblúčik do siete portugalského brankára Vítoria Baíu vo štvrťfinále majstrovstiev Európy 1996 mu zmenil život. Českí futbalisti vtedy postúpili do semifinále a Karel Poborský si vykopal angažmán vo hviezdami nabitom Manchestri United. Zo dňa na deň sa ocitol akoby na streche futbalového sveta.

"Vtedy som vyletel šialene nahor - futbalovo aj ľudsky. Dovtedy som kopal za Slaviu a zrazu som sa ocitol v Manchestri United. Na vrchole sveta. Boli to síce len dva roky, ale oni na mňa nezabudli. Stretávame sa tam stará partia a naposledy nám v polhodinovom monológu ďakoval za odvedenú prácu aj sám veľký tréner Alex Ferguson. Nakoniec sme zostali spolu len my dvaja. Vypytoval sa ma, ako sa mi darí a čo robím. Z jeho slov som vycítil akési ospravedlnenie, že moja kariéra v United bola taká krátka. Vysvetlil mi, prečo musel v strede poľa uprednostňovať Beckhama. David bol vtedy najväčšia anglická hviezda a musel mu dať prednosť," vysvetlil Karel Poborský v rozhovore v športovej sekcii portálu iDnes.cz.

Štyridsaťsedemročný Poborský a o tri dekády starší Ferguson po rokoch dokonca nadviazali aj futbalovú spoluprácu na úrovni žiackych akadémií. "V novembri letíme do Anglicka s chlapcami - víťazmi celoročnej súťaže talentovaných futbalistov v angličtine. Naživo si pozrú zápas Manchester United - Tottenham a absolvujú aj prehliadku štadióna Old Trafford," vyzdvihol Poborský, ktorý momentálne pracuje ako šéf Úseku talentovanej mládeže na Českom futbalovom zväze.

V rozhovore pre iDnes.cz krátko spomenul aj ďalšie dve veľké zahraničné pôsobiská - Benficu Lisabon a Lazio Rím. "Zatiaľ čo do Manchestru som odchádzal ako neskúsený nováčik, v Benfice som si vravel, že musím ukázať zdravé sebavedomie. Inak to nemalo význam. Za pol roka ma zvolili za najlepšieho cudzinca v portugalskej najvyššej súťaži. V Laziu mi zasa pomohol Pavel Nedvěd a potom išlo všetko hladko. Čím menší klub, tým väčší úspech."

Neskôr ešte Poborský hrával v Sparte Praha a Českých Budějoviciach a v roku 2007 ako 35-ročný ukončil kariéru. Ako to už v takých prípadoch býva, bol to poriadny šok aj pre hráča jeho formátu. "Zrazu sa mi skončil nalinkovaný život. Dokázal som sa vžiť do kože hráčov, ktorí skončia a nemajú perspektívu. Zostala iba nuda a smútok za tým, čo odišlo. Ja som, našťastie, zostal v Budějoviciach ako šéf predstavenstva a zvolili ma aj do výkonného výboru Českého futbalového zväzu. Stratil som však najlepšie možné zamestnanie. Na ihrisku som bol šťastný a zrazu to bolo preč. Našťastie, zostal som poriadne vyťažený. Ak by som zostal ležať doma na gauči, zničilo by ma to," podotkol Poborský.

Rodák z Jindřichovho Hradca otvorene spomenul aj obrovské zdravotné problémy, ktoré ho pred troma rokmi takmer pripravili o život. Ochrnula mu tvár a dvakrát dokonca skončil v bezvedomí. Diagnóza - lymská borelióza a zápas mozgových blán. "Keď som sa v nemocnici prebudil, pýtali sa ma, či viem, ako sa volám. Báli sa, či som nezabudol artikulovať alebo násobiť piatimi. Sú ľudia, ktorí sa po tejto chorobe už nikdy nevrátia do plnohodnotného života," zaspomínal si Poborský a na zároveň zdôraznil: "Ja mám len drobné výpadky pamäte. Lenže bola to pre mňa veľká životná skúška. Mesiac som bol v nemocnici na infúziách, ďalšie dva mesiace som rehabilitoval. Vtedy som pochopil, aký je život prchavý. Na trávniku som bol zvyknutý ísť aj cez bolesť, ale vždy som si vravel, že to rozbehám. Vtedy v nemocničnom šere napojený na hadičkách som pochopil, že sa netreba za každú cenu naháňať za niečím, čo sa ani nedá dobehnúť. A treba si vážiť každý deň."

Poborského značkou boli počas kariéry okrem futbalového majstrovstva aj dlhé vlnité vlasy. Dnes je ostrihaný nakrátko, nosí okuliare, nechal si narásť bradu a urobiť tetovanie. "Prvé skracovanie vlasov sa udialo ešte v Anglicku, lebo Fergusonovi sa nepáčila dlhá hriva. Krôčik po krôčiku som to skracoval a v Sparte som už bol takmer nakrátko. A čo sa týka okuliarov, približne pred piatimi rokmi som si už nevedel prečítať esemesku v mobile. Tak som dostal v optike dvojky dioptrie na čítanie. Čo sa týka tetovania, vždy sa mi to páčilo. To moje je ako životný príbeh, ktorý mám za sebou. Keď sa pozriem do zrkadla, viem, že všetko, čo sa stalo, malo svoj dôvod," zakončil Poborský v otvorenom rozhovore na webe idnes.cz.


Tagy: Karel Poborský

Zdroj:
SITA
Foto:
manutd.com

DISKUSIA