Košice sa tešia na novú futbalovú arénu: Treba siahnuť hlbšie do vreciek, cena bude podstatne vyššia

Vizualizácia košickej futbalovej arény
Vizualizácia košickej futbalovej arény

KOŠICE - Prvá fáza výstavby nového futbalového štadióna v Košiciach bude stáť viac ako pôvodne plánovaných 14,1 milióna eur. Cena by mala podľa východoslovenského denníka Korzár vzrásť o takmer 500-tisíc eur, dôvodom sú vynútené úpravy projektu vzhľadom na zmeny smerníc Európskej futbalovej únie (UEFA).

"Tieto úpravy si vyžiadajú dodatočné finančné zdroje vo výške približne 460-tisíc eur. Keď sa súťažila výstavba štadióna, boli zadané kritériá podľa normy UEFA 10. Na to, aby mohla na tomto štadióne hrať v budúcnosti reprezentácia, sme museli v tejto chvíli zvýšiť napríklad počty stanovíšť pre kamery, zmeny sa dotknú i osvetlenia hracej plochy. Väčšina úprav súvisí s videoprenosmi,“ povedal pre Korzár košický viceprimátor Marcel Gibóda.

Doplnil, že v prvej fáze výstavby (plánovaná kapacita 5572 miest na dvoch tribúnach, pozn.) možno presunú niektoré práce naplánované na neskoršie fázy. Ministerstvo školstva SR prispelo na prvú fázu výstavby Košickej futbalovej arény (KFA) dotáciou 4 milióny eur, ďalších osem miliónov je bezúročná pôžička z ministerstva financií a zostávajúce prostriedky sú na bedrách mesta Košice.

Radnica v Košiciach aktuálne hľadá zdroj financií na ďalšie etapy výstavby KFA, čím by sa dostavali tribúny za bránkami a kapacita hľadiska by stúpla na 12 658 miest. Ide o sumu približne 5 miliónov eur.

"V spolupráci s prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jánom Kováčikom pracujeme na tom, aby sme získali dodatočné finančné zdroje na výstavbu plnohodnotného štadióna, na ktorom by mohla hrať svoje zápasy aj slovenská reprezentácia. Ak by sa nám v spolupráci s našimi partnermi podarilo zabezpečiť spomínané zdroje, plynulo by sme prešli do výstavby II. a III. etapy KFA. V takom prípade by bol predpokladaný termín ukončenia prác v závere budúceho roka,“ pokračoval Gibóda.

Keďže v jarnej časti sezóny 2019/2020 neprejavil o pôsobenie v KFA ani jeden z košických tímov, mesto sa rozhodlo odložiť ukladanie nového trávnika. V aréne totiž po skončení prvej fázy výstavby musia ešte doplniť vnútorné aj vonkajšie vybavenie - napríklad šatne a iné priestory.

Z košických tímov pôsobí najvyššie FC Košice v II. lige, ktorý je aktuálne "doma" na štadióne Lokomotívy v Čermeli a zmluvu má do konca ročníka 2019/2020. "Nechceme náš príchod na nový štadión uponáhľať. Boli by sme na smiech všetkým. Pripadá nám jednoznačne lepšie a jednoduchšie, aby sa štadión najprv dokončil ako celok, teda aj s tribúnami za bránkami a oblúkmi na rohoch. Z hľadiska nášho klubu máme zazmluvnenú Lokomotívu do konca sezóny. Veríme, že po nej sa KFA podarí dostavať. V takom prípade by sme chceli odohrať ďalšiu sezónu tam,“ potvrdil pre Korzár prezident FC Košice Dušan Trnka.


Tagy: Košická futbalová aréna

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
kosice.sk

DISKUSIA