Rekordný zápis, vybojovaná výhra a prvé dva body: Slovensko vstúpilo do šampionátu správnou nohou

Na snímke sprava blokujú Šimon Krajčovič, Juraj Zaťko a vľavo smečuje Jesus Andres Villena
Na snímke sprava blokujú Šimon Krajčovič, Juraj Zaťko a vľavo smečuje Jesus Andres Villena

BRUSEL - Pre Juraja Zaťka bol piatkový zápas na ME v Bruseli proti Španielsku výnimočný. Tridsaťdvaročný nahrávač si totiž pripísal už šiesty štart na kontinentálnom šampionáte, čo sa pred ním ešte žiadnemu inému slovenskému volejbalistovi nepodarilo.

Slovensko predtým na ME reprezentoval v rokoch 2009, 2011, 2013, 2015 a 2017, počas zápasu však na rekord nemyslel. Triumf 3:2 ho potešil a ak by Slováci prehrali, Zaťko by sa podľa vlastných slov rekordu vzdal a vymenil by ho za víťazstvo.

O jeho významnom zápise sa hovorilo už pred odchodom na ME, slovenský volejbalista však na to pred zápasom i počas neho nemyslel. "Vôbec ma to nezaujímalo. Robilo sa okolo toho 'haló', ale keby sme prehrali, tak by som hneď vymenil nejaký štart na ME za víťazstvo. Našťastie sme zvíťazili a to je skvelý pocit. Ale na rekord som si nespomenul celý zápas," priznal.

Po zápase si už však svoj míľnik uvedomoval a najviac ho na ňom potešilo to, že prišiel spolu s triumfom v dôležitom stretnutí. "Dvesto štartov v reprezentácii som pokoril po prehre, teraz je to iné. Ale nedosiahli sme ešte náš cieľ. Neskomplikovali sme si to, ale nie sme v takej komfortnej situácii ako po výhre 3:0. Bude to ešte tvrdý boj, v zápase s Rakúskom očakávam masaker. Musíme bojovať a ísť si za postupom," dodal Zaťko.

Tajbrejk je nový zápas

Víťazstvo Slovenska na ME sa zrodilo po šiestich rokoch, dlhú sériu bez triumfu prerušili zverenci Andreja Kravárika po víťaznom tajbrejku. Zápas pritom mali v rukách, viedli 2:0, ale Španieli dokázali vyrovnať a napokon sa rozhodlo až v dramatickom závere. "Tajbrejk je nový zápas. Všetci automaticky zabudnú, čo bolo predtým. Štvrtý set sme mohli prehrať aj na sedem bodov, tam na to nikto nemyslí. V tajbrejku sa hrá do pätnásť, všetko je otvorené, ako keby to bol prvý set, čiže Španielom eufória nepomohla. My sme necítili, že by na nás padla deka, ale vyvarovali sme sa hlúpych chýb, ktoré sme dovtedy robili. Robili sme len také chyby, ku ktorým nás Španieli prinútili. Aj preto sme ich dokázali zdolať," poznamenal Zaťko.

Rekordér v slovenskom drese verí, že dôležité víťazstvo mužstvu dodá sily aj do ďalších bojov: "V hlavách sme na tom dobre, triumf nás nakopne. Najdôležitejšia je v takýchto prípadoch regenerácia. Treba si dobre oddýchnuť."

Víťazstvo treba potvrdiť

Jedným z hrdinov zápasu bol aj univerzál Peter Michalovič, ktorý sa zaskvel 26 bodmi. "Bol to ťažký zápas. Po úvodných dvoch setoch sme sa akoby uspokojili, hoci sme vyhrali iba v tesných koncovkách. Mentálne to trošku na nás doľahlo, v treťom sete sme spravili niekoľko chýb a Španieli sa dostali na koňa. Výborne začal hrať univerzál Villena, ktorého sme nevideli ubrániť. Našťastie v piatom sete zahral jednu loptu do autu, dostal tam aj nejaký blok, čo bolo pre nás dobre," vyjadril sa v rozhovore pre Slovenskú volejbalovú federáciu Peter Michalovič.

Tréner Andrej Kravárik pred turnajom zdôrazňoval dôležitosť úvodného súboja. Miernym favoritom síce boli Španieli, no slovenskí volejbalisti vďaka výbornému kolektívnemu výkonu napokon zápas dotiahli do úspešného konca. "Splnili sme náš prvý cieľ. Aj výsledok 3:2 nám stačí, aby sme nechali Španielov v tabuľke za sebou. Teraz je dôležité, aby sme to potvrdili aj v zápase s Rakúskom," pokračoval Michalovič.

V ére samostatnosti si Slováci zmerali sily s Rakúšanmi 22-krát, pričom až v pätnástich súbojoch zvíťazili. Hráč francúzskeho Nantes však upozorňuje na silu súpera. "Rakúšania majú svoje kvality. Možno sú papierovo slabší než Španieli, ale vedia zahrať dobrý zápas. Podstatné bude ubrániť ich špičkového smečiara Bergera. Majú aj ďalších kvalitných hráčov, takže budeme mať čo robiť a musíme podať koncentrovaný výkon," dodal Michalovič.

Druhé vystúpenie slovenských volejbalistov v Bruseli sa začne o 20.30 h. Následne sa mužstvo okolo kapitána Tomáša Kriška presunie do Antverp, kde absolvuje náročnú kombináciu súbojov proti Srbsku, Belgicku a Nemecku.


Tagy: Španielsko Slovensko Juraj Zaťko ME vo volejbale mužov

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA