VIDEO Muž, ktorého pokorila prefíkaná ruka Maradonu: Futbalová legenda oslavuje krásne jubileum

Legendárny gól Diega Maradonu proti Anglicku
Legendárny gól Diega Maradonu proti Anglicku

LONDÝN - Je rekordmanom v počte zápasov za anglickú futbalovú reprezentáciu. Peter Shilton, ktorý sa narodil pred sedemdesiatimi rokmi, 18. septembra 1949, ich odohral celkom 125. Za svoju tridsaťročnú profesionálnu kariéru odohral rekordných 1390 zápasov a vystriedal 11 klubov. V ankete Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikou IFFHS v roku 2000 sa dostal medzi 10 najlepších svetových brankárov 20. storočia. Zúčastnil sa MS v rokoch 1982, 1986 a 1990.

Shiltona si všetci pamätajú z prehratého vzdušného súboja s Diegom Maradonom vo štvrťfinále MS 1986, kde hrala Argentína proti Anglicku. Pokrčenú ruku ľstivého, o hlavu menšieho Argentínčana Shilton nezneškodnil ani s natiahnutými rukami, pretože vybehol neskoro a navyše sa sotva odrazil. Maradona vtedy tečoval loptu päsťou cez hlavu vybiehajúceho Shiltona a postaral sa tak o jeden z najkontroverznejších momentov futbalovej histórie, ktorý si môžete pozrieť TU.

V roku 1970 sa Shilton oženil so Sue Flicroftovou, majú dvoch synov, rozviedli sa po 40 rokoch. V roku 2016 si vzal jazzovú speváčku Steph Haywardovú. Za jeho vynikajúce výkony mu udelila britská kráľovná Alžbeta II. Rád britského impéria (MBE) a neskôr sa stal i dôstojníkom Rádu britského impéria (OBE). 

Najlepšie zákroky kariéry Petra Shiltona si môžete vychutnať na tomto odkaze.

 


Tagy: Diego Maradona Peter Shilton

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP; Video: YouTube/Groundhopper app, Barbosa Fútbol Videos

DISKUSIA