Kráľ Pelé sa objavil na Slovensku a zostal šokovaný: Dobrosrdečný dav ho doslova rozplakal

Pelé
Pelé

SAO PAULO - Je to už 25 rokov, čo bol na Slovensku legendárny Pelé. V dňoch 17.-18. septembra 1994 sa uskutočnila historická návšteva brazílskeho futbalového kráľa pod Tatrami. Bola to veľká sláva a celosvetová reklama, keď spolu s reprezentáciou legiend brazílskeho futbalu zavítal na Slovensko. Davy ľudí im prejavovali nadšenie a eufóriu. Všetci boli zvedaví na najslávnejšiu futbalovú legendu tejto planéty aj hviezdami nabitú reprezentáciu Brazílie.

"Bola to unikátna udalosť, nakoľko moja historická cesta na Slovensko sa nerodila ľahko. Európa vtedy prežívala turbulentné časy a mal som obavy o svoju bezpečnosť. Samotná návšteva ma však príjemne prekvapila. Všade ma vítala dobrosrdečnosť a priateľskosť davu ľudí. Keď na moju autogramiádu prišlo približne 5000 ľudí, dostalo ma to. V očiach sa mi od dojatia zaleskli slzy," uviedol Pelé.

Počas dvoch dni hviezdni Brazílčania navštívili Lučenec, Prešov a Košice. V Prešove Pelého oficiálne prijal vtedajší prezident SR Michal Kováč, v Košiciach pred plným štadiónom Brazília zdolala Slovensko v historickom exhibičnom zápase futbalových legiend. Góly strelili Juninho, Barbieri, Edú a Amaral.

"Taktiež atmosféra počas zápasu legiend bola fantastická. Je síce škoda, že moja opakovaná návšteva pri príležitosti 25-ročného jubilea sa nemohla zrealizovať, ale osudu sa nikto nemôže postaviť. Som však optimista a verím, že to, čo sa nemôže uskutočniť dnes, môže sa učiniť v blízkej budúcnosti. Dovtedy prajem Slovensku všetko najlepšie," dodal 78-ročný Pelé.

Pelého návšteva v roku 1994 bola najväčšia športovo-diplomatická udalosť v histórii Slovenska. "Postarala sa o celosvetové zviditeľnenie a pozitívnu reklamu mladej krajiny. Časté zdravotné problémy však zabránili zopakovať príchod najslávnejšieho Brazílčana na Slovensko v čase, ktorý pripadol na 25-ročné jubileum. Nádej ešte nedávno žila, keďže došlo k dohode so záujemcom zorganizovať túto prestížnu udalosť v tomto termíne. Spomenuté okolnosti však prinútili obe strany posunúť Pelého druhú návštevu Slovenska na neskorší termín," povedal Joe Borbély, autor a manažér Pelého historickej návštevy Slovenska, blízky priateľ a poradca futbalového kráľa.

"Pelého návšteva bola svetová vec. Obrovská pocta a reklama pre Slovensko. Považujem sa za šťastného človeka, že ako kapitán výberu slovenských legiend som mohol asistovať Pelému pri čestnom výkope, respektíve si vo fantastickej atmosfére na košickom štadióne zahrať proti slávnej Brazílii. Ani vo sne by som si nepomyslel, že raz budem stáť vedľa Pelého, najväčšieho velikána futbalovej histórie. Spomínam si na to, ako keby to bolo včera. Vyžarovala z neho magická charizma a ľudskosť zároveň. Bolo by krásne osláviť 25-ročné jubileum spolu, ale život je už raz taký," zaspomínal si Ján Kocian, bývalý reprezentant Československa a tiež niekdajší tréner slovenskej reprezentácie.

Po chvíli veľavravne dodal: "Dúfam, že pri zlepšenom zdravotnom stave Pelého bude ešte možnosť na jeho ďalšiu návštevu Slovenska a budem znova pri tom."


Tagy: Brazília Pelé

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Nelson Antoine

DISKUSIA