Derby z pohľadu nahnevaných fanúšikov: Kritika na organizátorov pred a aj po zápase

Atmosféra počas zápasu medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava
Atmosféra počas zápasu medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava

BRATISLAVA - Tradičné slovenské derby medzi ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava prinieslo emotívne momenty, na ktoré sa bude ešte dlho spomínať. Lenže okrem oboch súperov sa viac rozoberajú skôr (ne)futbalové momenty, ktoré sa diali pred, cez a aj po zápase.

A kde vlastne začať. Rovno pri vstupe na štadión. Na lístkoch bolo zreteľne napísané, že brány Tehelného pola sa otvoria o 16:30. Keď sa ani po polhodine stále neotvárali, ľudia už začínali poriadne hromžiť. To však zďaleka nevedeli, že si ešte počkajú. Pri niektorých sektoroch malo zopár priaznivcov šťastie, no drvivá väčšina so vstupenkou na tribúnu B si na otvorenie brány počkala až do 17:32, teda len 28 minút pred výkopom.

Pokiaľ ste sa dostali na svoje miesto, trvalo to aj 20 minút. Áčko dopadlo ešte horšie a fanúšikovia sa do hľadiska dostali ešte neskôr. To už nadával naozaj každý a niektorí zašli ešte ďalej a začali mixovať s plechovou bránou pred turniketmi. Mimochodom, to bol dôvod zdržania, jednoducho nefungovali. "Naschvál sem prídem v predstihu, nech sa netlačím. Ani neviem, čo povedať. Potom sa kluby nemôžu čudovať, že veľa ľudí radšej ostane doma a futbal si pozrie v televízii," priznal Martin.

Medzitým stihla polícia odprevadiť do svojho sektoru fanúšikov Spartaka. Hŕstka belasých "hrdinov" prišla provokovať pri plot, ktorý mal spolu s ťažkoodencami zabránil stretu, čo sa napokon aj podarilo. To však už vedľa fanúšikov pristála silná petarda, ktorá vystrašila nielen provokatérov, ale aj ľudí, ktorí prišli vyslovene na futbal a iba čakali na vstup na štadión. Až po tomto incidente tam nabehli organizátori, ktorí medzi fanúšikmi hostí a domácimi vytvorili akúsi "zónu nikoho". Popri tom ešte policajti zasahovali proti výtržníkom z radu spartakovcov, ktorí vyčnievali z radu. Niektorí skončili aj v putách.

Konečne niečo počujeme! To rozhlas hlási, že turnikety nefungujú a máme byť trpezlivý. Napokon sme sa dočkali, no nie vstupu cez turnikety, ale cez dvere, ktoré slúžia ako východ. Ak neviete, ako vyzerá tlačenica v japonskom metre, teraz ste to mohli zistiť na vlastnej koži. Lístky sa nekontrolovali, aspoň že osobné prehliadky absolvoval každý návštevník. No nie každá bola evidentne až taká dôsledná. "Na zápas mohol prísť aj ten, kto nemal vstupenku. Totálny amaterizmus. Veď s tým musia počítať, že sa niečo podobné môže stať a mať v pláne záložné riešenie. Lenže toto bolo proti zdravému rozumu. Na druhej strane chápem, že nervozita stúpala a preto aspoň otvorili tie bočné dvere, hoci nekontrolovali lístky," povedal fanúšik Adam.

Zápas sa po peripetiách konečne začal a s ním aj pokriky oboch táborov. O tom, že boli aj vulgárne, snáď nemusíme písať. Odniesol si to aj bývalý hráč Trnavy a teraz opora Slovana Myenty Abena, ktorý to však bral s nadhľadom. Rovnako ako majiteľ Slovana Ivan Kmotrík mladší. Okrem toho prileteli zo sektoru hostí aj približne dve sedačky, svetlica na ihrisko a aj jedna poriadne hlasná petarda - tá veru poriadne vyľakala ľudí, ktorí sedeli za bránou a aj bránkového rozhodcu.

Fanúšikovia Slovana v sektore C taktiež mohutne povzbudzovali a vytvárali skvelú kulisu. No aj z diaľky sa dala pozorovať neschopnosť niektorých organizátorov. A dovolíme si tvrdiť, že vedomá. Až sa stalo zle, pretože skopnutie hráča fanúšikom je naozaj unikát, aký sa nečakal. Nehovoriac o konflikte, keď pár chuligánov vyhnalo ľudí v sektore belasých ultras, aby rozložili svoju pyroshow.

"Fandím Slovanu, ale toto sa nesmie stať. Proti PAOK-u to bolo úplne iné, nerozumiem, prečo si ešte aj na domácom štadióne robíme problémy. To už bude lepšie, keď nám zas naparia pokutu alebo zavrú Tehelné pole? Niektorí idioti by mali mať zákaz vstupu," kriticky hovoril po zápase Daniel.

To by sa ešte dalo pochopiť, no aby sa ešte aj vlastní fanúšikovia dostali do sporu a museli niektorých jednotlivcov a fanúšikov toho istého klubu od seba oddeľovať... K tomu ešte aj menší požiar. A na všetko dohliadali ľudia, ktorí to nerobia zadarmo. Dokonca ešte aj Marin Ljubičič musel vyháňať výtržníka z ihriska, keď sa niektorí organizátori venovali skôr prizeraniu sa šarvátke medzi hráčmi. 

Komu tak vlastne títo jednotlivci škodia? Len a len Slovanu. Aby sme nezabudli, veľký rešpekt, že vedenie belasých promtne zareagovalo a dvom primitívom v najbližšej dobe pošle permanentku na doživotný zákaz. Po tomto derby nikto nie je bez viny. Ani Slovan, ani Spartak. Boli tam provokácie a urážanie z oboch strán, na ihrisku, v hľadisku. Či Rusov, či Šporar, emócie pracovali na plné obrátky. Zásadná zhoda prišla iba v názore na Slovenský futbalový zväz a jeho prezidenta.

"Je vynikajúce, že prišlo takmer 15-tisíc divákov, ale treba si uvedomiť, že tu nie sme v Argentíne či u tifosi niekde na štadióne Interu Miláno. Pretože každý normálny divák bude radšej, keď sa po zápase bude hovoriť o výkonoch, krásnych góloch, vynikajúcej atmosfére, ktorá aj bola. Podpichovačky a slovné prokovácie z oboch strán k tomu už neodmysliteľne patria, nech si vraví každý, čo chce. Ale niektoré veci boli už za hranou. A z toho sa treba poučiť, aby sa normálni fanúšikovia nebáli chodiť na futbal. Pretože zlyhanie turniketov pred zápasom sa dá ospravedlniť, ale hlúposť zopár jedincov a nečinnosť niektorých organizátorov už nie," zhodnotil František.


Tagy: FC Spartak Trnava ŠK Slovan Bratislava

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
športky
Foto:
SITA/Alexandra Čunderlíková; Video: Športky

DISKUSIA