Nová doba zasiahla aj český hokej: Akoby mi vytrhli kus detstva, tvrdí komentátor Záruba

Robert Záruba
Robert Záruba

PRAHA - Po viac ako 60 rokoch skončil v Česku rozhlasový program S mikrofónom za hokejom, ktorý jedinečným spôsobom približoval poslucháčom dianie na hokejových štadiónoch.

Reportéri Rádiožurnálu síce aj naďalej informujú o priebehu zápasov extraligy prostredníctvom reportáží, ale nie v rámci jednoliateho kontinuálneho vysielania. Program S mikrofónom za hokejom patril k najstarším v Českom rozhlase. Jeho základným princípom bolo sprostredkovať v krátkych priamych vstupoch, ktoré sa z jednotlivých štadiónov striedali rýchlo po sebe, to najdôležitejšie, čo zápasy prinášali.

Šéfredaktor Rádiožurnálu Ondřej Suchan fanúšikov uistil, že hokejový servis z vysielania nezmizne. "Program patrí do zlatého fondu verejnoprávneho rozhlasu a pritiahol k rádiám tisícky športových fanúšikov. Ale doba sa zmenila a s ňou aj návyky športových fanúšikov. Reagujeme preto aj my," napísal vo vyjadrení pre ČTK.

Reportéri budú na štadiónoch, ale...

Uviedol, že relácia bol príťažlivá hlavne v časoch, keď ešte televízie neponúkali priame prenosy zo všetkých zápasov a kedy nemal takmer každý spravodajský server on-line reportáže všetkých duelov. Dodal, že aj v tejto sezóne budú reportéri na všetkých štadiónoch počas zápasov hokejovej extraligy, len v inom vysielacom formáte.

"Namiesto kontinuálneho programu budú zaradení v častých vstupoch prúdového vysielania Rádiožurnálu. Tento model je atraktívny pre tradičných hokejových fanúšikov i pre ostatných poslucháčov, ktorí u nás v podvečer hľadajú mimo športu tiež aktuálny spravodajský servis alebo informácie Zelenej vlny," vysvetlil Suchan.

Reaguje aj populárny komentátor Záruba

Priaznivci hokeja, ktorí často s "hokejovým mikrofónom" prežili kus života a nostalgicky spomínajú, sa so zmenou ťažko zmierujú. "Ako by mi vytrhli kus detstva," okomentoval informáciu o konci programu televízny komentátor Robert Záruba prostredníctvom twittera. "RIP, mikrofón," rozlúčil sa rovnakou cestou František Kuna, jeden zo zástupcov mladšej generácie reportérov Rádiožurnálu.

"Nechcem sa tváriť ako niekto, kto hodnotí a kritizuje, čo sa teraz deje. Takže sa k tomu vyjadrím jedine ako pamätník. A z toho pohľadu je to pre mňa pochopiteľne škoda, pretože za tých 45 rokov, čo mám v rádiu za sebou, bola relácia S mikrofónom za hokejom niečím, čím sa športová redakcia pýšila," povedal ČTK Aleš Procházka, ktorý sa aj vďaka relácii zaradil medzi legendárnych hokejových reportérov.

Rádio dnes nahradili mobily

Priniesol mu veľa prežitkov z ciest po tuzemských zimných štadiónoch. "Ale musíme si priznať, že vtedy malo rádio úplne inú pozíciu. Človek prišiel na štadión a mohol vidieť, že mnoho ľudí má tranzistor so sebou. Dnes je tých informačných kanálov veľmi veľa, z ktorých si môžete vybrať. A skôr než o rádio sa človek stará, aby mal po ruke mobil," pripustil Procházka.

"Čo nám už tiež pred rokmi nabúralo koncepciu je fakt, že sú tie začiatky zápasov tak rozbité, relácia by sa potom veľmi natiahla a na to už dnes poslucháč prirodzene nemá trpezlivosť. Spomienky na to sa nevygumujú, ale je mi jasné, že iná cesta asi neviedla," dodal Procházka.


Tagy: Robert Záruba S mikrofónom za hokejom

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia, Twitter

DISKUSIA