Neliečiteľná choroba vzala reprezentanta (†43): VIDEO Legenda, život a duša mužstva

Fernando Ricksen v drese Zenitu Petrohrad
Fernando Ricksen v drese Zenitu Petrohrad

GLASGOW - Bývalý holandský reprezentant Fernando Ricksen podľahol vo veku 43 rokoch amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS). S neliečiteľnou chorobou bojoval niekdajší futbalista Glasgowu Rangers či Zenitu Petrohrad šesť rokov. Dnes o jeho úmrtí infomovali predstavitelia škótskeho klubu.

Ricksen hral za Rangers šesť sezón do roku 2006, majstrom sa stal i v ruskej lige a so Zenitom Petrohrad získal v roku 2008 taktiež Pohár UEFA. Za národný tím nastúpil bývalý pravý obranca či záložník dvanásťkrát. 

Skutočnosť, že trpí degeneratívnym onemocnením nervového systému, prezradil v októbri 2013 pri rozhovore v televízii. Potom založil nadáciu na pomoc ľuďom trpiacim ALS a napríklad pri benefičnom zápase na štadióne Rangers v Ibroxu v roku 2015 sa vybralo 320 000 libier. 

"S ľútosťou som sa dopočul o tom, že Fernando Ricksen zomrel. Bojoval do konca. Moje myšlienky sú s jeho rodinou a priateľmi. Odpočívaj v pokoji, Fernando," napísal na Twitteri John Hartson, bývalý hráč Celticu, Arsenalu, West Hamu či Coventry City.

Úprimnú sústrasť Ricksenovej rodine vyjadril aj najväčší rival Rangers, druhý glasgowský klub Celtic. "Všetci v Celtic Parku sú zarmútení novinkami o bývalom hráčovi Rangers Fernandovi Ricksenovi, ktorý, žiaľ, zomrel." 

Šéf exekutívy Celticu Peter Lawell dodal: "Fernando bol časťou škótskeho futbalu počas rokov a je tragédiou, že odišiel taký mladý. S príšerným stavom bojoval s odvahou, ktorú by sme mali obdivovať a rešpektovať inšpiratívny spôsob, akým sa zhostil výzvy, ktorej čelil. Naše myšlienky a modlitby sú s v týchto ťažkých časoch s Fernandovou rodinou." 

K úmrtiu 12-násobného holandského reprezentanta sa vyjadril aj Kris Boyd, bývalý útočník, ktorý hral za Rangers v dvoch obdobiach a nastrieľal úctyhodných 138 gólov. 

 


Tagy: Glasgow Rangers Fernando Ricksen

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
SITA/AP/Paul Thomas; Video: Twitter/Sky Sports News

DISKUSIA