Fantastický výkon Bašku, hlasné klopanie na pódium: Joj, tá jediná prekliata chyba

Erik Baška
Erik Baška

BARDEJOV - Erik Baška má za sebou úspešný štart 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. V stredajšej dopoludňajšej poletape s dĺžkou 138,2 km obsadil v hromadnom dojazde štvrtú priečku a v popoludňajšej časovke na 7,4 km skončil deviaty. Slovenský jazdec tímu Bora-Hansgrohe figuruje v celkovom poradí na priebežnej jedenástej pozícii s 23-sekundovým mankom na vedúceho Švajčiara Stefana Künga z družstva Groupama-FDJ.

Dvadsaťpäťročný Baška predviedol v jazde proti chronometru jeden zo svojich najlepších časovkárskych výkonov v kariére. Vošiel sa do elitnej desiatky a pred ním skončili len špecialisti na túto disciplínu. Okrem Künga to boli Yves Lampaert, Bob Jungels alebo Jan Bárta. "Takýto výsledok v časovke som neočakával. Časovky často nechodím naplno, pretože na väčšine etapových pretekov mám iné priority. Pred štartom som si bol dvakrát pozrieť trať. Vedel som, že je technická. Skúsil som ísť naplno a napokon mi to vyšlo," zhodnotil rodák z Dohnian.

Aktuálne najrýchlejší slovenský cyklista v pelotóne pretekov v stredu prekvapujúco zdolal aj svojho tímového kolegu Macieja Bodnara, ktorý predvlani triumfoval v časovke na Tour de France. "Maciej má určite väčšie časovkárske kvality, ale jemu sedia skôr dlhšie trate a mne kratšie. Chcel by som jazdiť prológy alebo kratšie časovky do 10 km na dobrej úrovni. Asi sa na to začnem viac zameriavať," povedal s úsmevom Baška, ktorého v rámci prvého súťažného dňa mrzel akurát nevydarený dopoludňajší špurt zakončený štvrtým miestom.

"Som trochu naštvaný, že mi ušla tretia pozícia. Silu som na to mal, ale urobil som technickú chybu. Pódium by ma potešilo, ale máme pred sebou ešte ďalšie etapy."

Bora-Hansgrohe pricestovala na Slovensko s viacerými mužmi, ktorí by mohli prehovoriť do celkového poradia. Po úvodnej etape zloženej z dvoch častí je na tom však najlepšie Baška. Dvakrát sa umiestnil v top 10 a v zostávajúcom priebehu podujatia by na seba mohol prebrať rolu lídra tímu. "Nechcem sa príliš pozerať dopredu. Pôjdem deň po dni a uvidíme, ako to dopadne. Vrchol sezóny som mal už na majstrovstvách Európy a odvtedy som absolvoval iba jeden štart v Bretagni, kde som neprišiel do cieľa. Z tréningu je preto ťažké posúdiť moju formu," vysvetľoval.

Vo štvrtok čaká pelotón pretekov Okolo Slovenska druhá etapa, ktorá si zaslúži označenie kráľovská. Na trati dlhej 226,6 km prejdu cyklisti z Bardejova do Ružomberka a prekonajú päť vrchárskych prémií vrátane stúpania na Štrbské Pleso do výšky 1257 m. n. m. Od posledného kopca však bude zostávať do cieľa ešte necelých 80 km, takže sa dá opäť očakávať špurtérsky záver.

"Uvidíme, ako sa bude etapa vyvíjať. Predpokladám, že najlepší špurtéri prídu do cieľa spolu. Záverečné metre som si bol pozrieť. Sú veľmi technické a do kopca. Mohol by som mať výhodu, že to poznám. Zároveň mám ambíciu ukázať sa pred domácimi fanúšikmi. Popri trati je ich veľa a to mi dodáva silu," uzavrel Baška.


Tagy: Okolo Slovenska Erik Baška

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Oliver Ondráš

DISKUSIA