Reklama na cyklistiku, absolútna paráda: FOTO O celkovom víťazovi rozhodla jediná sekunda!

Na snímke Belgičan Yves Lampaert (Deucenick-Quick Step) oslavuje na pódiu celkové víťazstvo po 4. etape
Na snímke Belgičan Yves Lampaert (Deucenick-Quick Step) oslavuje na pódiu celkové víťazstvo po 4. etape

SENICA - Vlani siahal márne na etapové víťazstvo, aj tento rok bol dvakrát "len" druhý, no na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska si to vynahradil celkovým triumfom. Yves Lampaert zaň v sobotňajšej záverečnej etape veľmi vďačil tímovému kolegovi z Quick-Stepu Eliovi Vivianimu, ktorý vyhral poslednú prekážku a zobral najviac bonusových sekúnd. Belgičan tak získal žltý dres len so sekundovým náskokom pred Arnaudom Démareom.

Ak by etapu vyhral Francúz z tímu Groupama-FDJ, pripísal by si plný počet desať prémiových sekúnd a nie len šesť a z celkového triumfu by sa tešil on. "Som šťastný, keďže to bolo naozaj veľmi tesné. Arnaud Démare skončil druhý len sekundu za mnou. Preto bolo veľmi dôležité, aby vyhral Viviani a zobral v cieli najviac bonifikačných sekúnd. Ak by etapu získal Démare, predstihol by ma. Preto sme stavili na Eliu, bol najrýchlejší v balíku. Takže on má etapu a mne nakoniec zostal žltý dres, vyšlo to super," tešil sa v cieli celkový víťaz.

Dvadsaťosemročný Belgičan sa dostal prvýkrát do žltého dresu v cieli 2. etapy v Ružomberku a aj keď to bolo tesné, už ho z rúk nepustil. "Som naozaj šťastný, že sa to podarilo, vždy je pekné vyhrať etapové preteky. Tieto sa mi veľmi páčia a Slovensko je pekná krajina na takéto podujatie. Neboli tu síce extra náročné stúpania, ale na druhej strane to vôbec nebolo jednoduché. Chodím sem rád a verím, že sa mi to podarí aj o rok," prisľúbil slovenským fanúšikom.

Bola to zábava

Pre Lampaerta to bolo len druhé víťazstvo v etapových pretekoch v kariére, prvé dosiahol ešte v roku 2015 na trojdňovke Driedaagse van West-Vlaanderen v rodnej krajine. Jeho doména sú najmä jednodňovky a klasiky, v nich sa radoval už osemkrát. Najcennejšie sú dve víťazstvá na Dwars door Vlaanderen (2017, 2018) a etapa na Vuelte 2017. 

Tento rok bol blízko k triumfu na monumente Paríž-Roubaix, kde finišoval tretí: "Etapáky a jednodňové preteky sú samozrejme niečo úplne iné. Pri jednodňových vyhrá ten, kto prvý pretne cieľ. Na etapákoch sa musíte sústrediť na veľa vecí, nestrácať čas a napríklad aj na bonifikačné sekundy. Mne vyhovujú najmä belgické klasiky. Ale aj tu bola zábava jazdiť a je fajn, že som vyhral."

Najpamätnejší moment sezóny?

Bolo to jeho druhé víťazstvo v sezóne, predtým sa tešil v individuálnej časovke na Okolo Švajčiarska. Za najpamätnejší moment sezóny však považuje niečo iné: "Rozhodne Tour de France, kde náš tím niesol štrnásť dní žltý dres, ktorý si obliekol Julian Alaphilippe. Bol to veľmi dobrý pocit. Pre mňa osobne to sú toto víťazstvo a víťazstvo v etape na Okolo Švajčiarska. Ale samozrejme, tých pekných spomienok bolo tento rok oveľa viac. Napríklad, keď sme doviedli Alaphilippea k triumfu na Miláno - San Remo."

Celkovým triumfom na Okolo SR sa dobre naladil na majstrovstvá sveta v Anglicku, ktoré odštartujú už v nedeľu: "Keď vyhráte etapák, znamená to, že ste naozaj v dobrej kondícii. Verím, že mi to vydrží aj na majstrovstvá sveta a dosiahnem dobrý výsledok. Uvidíme o týždeň."

Belgičania túžia po zlate

Belgicko ide do Yorkshire s dvoma lídrami, o triumf chcú zabojovať Greg van Avermaet aj Philippe Gilbert. "Chcem od začiatku kontrolovať preteky a čo najviac a najdlhšie pomáhať Gilbertovi a Van Avermaetovi. Myslím si, že som na tú úlohu dobre pripravený. Gilbert bol veľmi silný na Vuelte, kde vyhral dve etapy. Van Avermaet zase vyhral GP Montreal. Celkovo máme veľmi silný tím, všetci sme v dobrej forme," dodal Lampaert. Belgičania patria medzi najväčších favoritov na pódium, do Yorkshire idú okrem tejto trojice aj Tim Declercq, Remco Evenepoel, Oliver Naesen, Dylan Teuns a Tim Wellens.


Tagy: Elia Viviani Yves Lampaert

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Lukáš Grinaj

DISKUSIA