Český reprezentant vychválil rastúcu kvalitu Okolo Slovenska: Toto je jediná vec, čo by som vytkol

Pelotón cyklistov počas 3. etapy 63. ročníka Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska v stúpaní na Ceste SNP nad obcou NecpalyPelotón cyklistov počas 3. etapy 63. ročníka Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska v stúpaní na Ceste SNP nad obcou Necpaly Zdroj: SITA - Milo Fabian

BRATISLAVA - Cyklistické preteky Okolo Slovenska majú za sebou už 63. edíciu. Najväčšia udalosť svojho druhu pod Tatrami sa z roka na rok skvalitňuje a približuje zahraničným podujatiam.

V rámci ostatného ročníka zamieril na Slovensko rekordný počet piatich World Tour tímov, čo so sebou prinieslo aj viaceré svetové hviezdy vrátane Eliu Vivianiho, Alexandra Kristoffa, Arnauda Démara, Emanuela Buchmanna alebo celkového víťaza Yvesa Lampaerta.

"Úroveň pretekov vyrástla od toho momentu, čo som tu v roku 2013 zvíťazil. Vtedy som súťažil ešte vo farbách development tímu. Podujatie sa posunulo do vyššej kategórie, vďaka čomu sa zvýšila konkurencia a prišli kvalitnejší cyklisti. Je príjemné sledovať, ako sa preteky Okolo Slovenska vyvíjajú," povedal v rozhovore Čech Petr Vakoč, ktorý háji farby tímu Deceuninck - Quick Step.

Organizátori 63. ročníka pretekov vymysleli pre cyklistov viaceré náročné koncovky etáp. V Bardejove sa jazdci museli popasovať s technickým dojazdom na dlažobných kockách, v Ružomberku ich čakalo krátke stúpanie v kombinácii s ostrými zákrutami a najťažší bol cieľový kopec na Hlohovecký zámok v tretej etape. "Pre divákov je to určite lákavé, ale pre nás jazdcov náročné. Závery etáp sú preto zbytočne nervózne. Organizácia pretekov je dobrá, ale toto je jediná vec, čo by som vytkol. Bezpečnosť na trati a starostlivosť o nás však bola na výbornej úrovni," pokračoval 27-ročný český reprezentant.

Deceuninck - Quick Step prišiel na Slovensko druhý rok po sebe a na pretekoch nebude chýbať ani v nasledujúcich sezónach. Pretekárom tohto družstva slovenské cesty vyhovujú. Vlani celkovo triumfoval Francúz Julian Alaphilippe a v sobotu ho napodobnil Belgičan Lampaert. "Naše spojenie so Slovenskom je silné, keďže jeden z našich sponzorov je Slovák a prišiel sa na nás osobne pozrieť. World Tour tímy si vyberajú tieto preteky aj preto, že poslúžia ako príprava na MS. Tesne pred svetovým šampionátom je to skvelá príležitosť otestovať si výkonnosť," hovoril Vakoč, ktorý si súťaženie na Slovensku užíval. "Divácka podpora bola skvelá. Veľmi som si to užil a cítil som sa ako doma," dodal.

Pozornosť slovenských cyklistických priaznivcov sa počas pretekov zameriavala predovšetkým na tím Bora - Hansgrohe. Nemecké družstvo síce nepricestovalo s Petrom Saganom, ale v jeho strede nechýbali Juraj Sagan a Erik Baška. Navyše, športovým riaditeľom Bory je niekdajší víťaz pretekov Okolo Slovenska Ján Valach. "V rámci tejto kategórie UCI 2.1 sú to dobre zorganizované preteky. Oproti minulosti sa počet etáp znížil, ale je to prirodzený vývoj v rámci cyklistiky. Pribúdajú lepšie hotely, s čím sa zlepšujú aj podmienky pre nás. Trate sú však stále podobné," vysvetľoval Valach, ktorý zvíťazil na domácej pôde v roku 1996.

Okrem spomenutých tímov Deceuninck - Quick Step a Bora - Hansgrohe súťažili na Slovensku aj ďalšie tri World Tour tímy - CCC, Groupama-FDJ a UAE Team Emirates. Čím je pre elitné svetové zoskupenia atraktívne účinkovanie na tomto podujatí? "Treba nájsť správny dátum a ponúknuť to tímom ako nejakú možnosť. V tomto prípade ako prípravu pred MS. Jazdci majú dostatok pokoja a počasie bolo podobné tomu, aké bude v Yorkshire. Pre špičkové tímy nie sú preteky až také náročné. Preto si vedia modelovať záťaž a doladiť formu," uzavrel myjavský rodák.

Viac o téme: Okolo Slovenska Petr Vakoč Ján Valach Deceuninck - Quick Step
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA - Milo Fabian
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá