Majstrovstvá sveta už majú za sebou prví Slováci: Jenčušová v Yorkshire splnila cieľ

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

YORKSHIRE - Slovenská reprezentantka Nora Jenčušová skončila na 23. mieste v časovke junioriek na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Anglicku. Pondelková časovka dievčat sa konala v kúpeľnom meste Harrogate v anglickom grófstve Severný Yorkshire, mala dĺžku 14 km a pretekárky absolvovali jeden okruh so štartom aj cieľom v Harrogate s prevýšením 226 m.

Iba 17-ročná Spišiačka Jenčušová sa dlho držala v druhej desiatke výsledkového poradia, ale kvalitné pretekárky na konci 50-členného štartového poľa ju odsunuli na konečnú 23. priečku. "Chcela som byť v prvej polovici štartového poľa, čo sa Slovenkám väčšinou ani nepodarí. Prvá dvadsiatka by bola super, ale ani štatisticky to nepustilo, lebo na európskom šampionáte som bola práve dvadsiata a tentoraz som bojovala vo svetovej konkurencii. Samozrejme, mrzí ma to, že chýbalo málo a mohla som byť vyššie," zhodnotila mladá reprezentantka, ktorá zaostala za dvadsiatou Taliankou Larou Gillespieovou o 76 stotín sekundy a na pätnástu Švajčiarku Léu Curinierovú stratila necelých osem sekúnd.

"Profil trate bol veľmi zaujímavý, pretože na trase nebola vôbec rovina. Hneď po štarte sa dva kilometre cesta dvíhala a to mi akosi nesedelo. Bolo to vidieť aj na čase, keďže už v polovici trate som strácala minútu. Viac mi vyhovovala druhá polovica, ktorú som zajazdila lepšie. Večer pred štartom výdatne pršalo, takže cesta bola mokrá a v rýchlych zjazdoch bolo treba ísť opatrne," hovorila Jenčušová.

Talentovanú cyklistku čaká na MS ešte jeden štart. V piatok sa predstaví medzi juniorkami v pretekoch s hromadným štartom, ktorá povedú z Doncasteru do Harrogate a ich dĺžka bude 86 km. "Bude to zaujímavé, keďže nás bude na štarte viac ako sto. My, Slovenky, pôjdeme pravdepodobne až z posledného radu. Trasu si však určite pôjdem pozrieť," uzavrela mladá pretekárka.

Z titulu majsterky sveta sa teší Ruska Aigul Garejevová (22:16 min), ktorá zdolala o necelé 4 sekundy Holanďanku Shirin van Anrooijovú a o 11 sekúnd Britku Elynor Bäckstedtovú. Prvé dve pretekárky si vymenili pozície z augustových majstrovstiev Európy v holandskom Alkmaare. Jenčušová aktuálne zaostala za víťazkou o 1:25 min.

Garejevová takmer prišla o zlatú medailu, lebo v závere sa pomýlila. Približne 300 m pred cieľom zabočila vľavo na odklonenú cestu určenú pre sprievodné pretekové vozidlá. Svoj omyl si 18-ročná Ruska rýchlo uvedomila a po chvíli sa nasmerovala správne do cieľa. Napriek strate drahocenných sekúnd jej to stačilo na zisk titulu majsterky sveta. "Na chvíľu nastal nejaký chaos v mojej hlave. Ľudia mi však ukázali smer a potom som už dokončila preteky správnym spôsobom. Naozaj neviem, čo sa vlastne stalo. Vedela som, že som najlepšia, ale nakoniec som zvíťazila iba o máličko," uviedla Aigul Garejevová, cituje ju špecializovaný portál Cyclingnews.

V pondelok súťažili na dvojnásobne dlhej trati v Harrogate aj juniori. Najrýchlejší bol Talian Antonio Tiberi, ktorý finišoval v čase 38:28 min a ako jediný z chlapcov na štarte mal rýchlostný priemer nad 43 km/h. Druhé miesto s odstupom ôsmich sekúnd obsadil Holanďan Enzo Leijnse, tretí bol Nemec Marco Brenner s mankom trinástich sekúnd. Jediný Slovák v štartovom poli sa zaradil na 58. miesto spomedzi 63 zúčastnených. V cieli stratil na Tiberiho 5:05 min.

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike - Yorkshire (Angl.):


Individuálna časovka juniorov (Harrogate - Harrogate, 27,6 km): 1. Antonio Tiberi (Tal.) 38:28 min, 2. Enzo Leijnse (Hol.) +8 s, 3. Marco Brenner (Nem.) +13, ... 58. Pavol Kramarčík (SR) +5:05 min
Individuálna časovka junioriek (Harrogate - Harrogate, 14 km): 1. Aigul Garejevová (Rus.) 23:16 min, 2. Shirin van Anrooijová (Hol.) +4 s, 3. Elynor Bäckstedtová (V. Brit.) +11, ... 23. Nora Jenčušová (SR) +1:25 min

Viac o téme: Pavol Kramarčík Nora Jenčušová Aigul Garejevová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články