Planétu treba chrániť, šport nie je výnimkou: Lyžiarska federácia podnikla dôležitý krok

Ilustračné foto
Ilustračné foto

NEW YORK - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) sa rozhodla aktívnejšie zapojiť do boja proti zmene klímy a pridala sa k signatárom iniciatívy Organizácie spojených národov (OSN). OSN tento týždeň organizuje v New Yorku klimatický summit, kde počas Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN vystúpila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

FIS konala aj na popud tisícok svojich športovcov združených v skupine Ochráňme naše zimy (POW, Protect Our Winters) či najväčšieho výrobcu snoubordov na svete. "Je to významný a jasný krok FIS, aby sa podieľala na boji proti zmene klímy," povedal šéf FIS Gian Franco Kasper.

Zástupcov POW iniciatíva FIS potešila. "Sme veľmi radi, že vypočuli slová našej komunity. Veríme, že toto je len prvý krok k tomu, aby sme situáciu riešili, pretože je to veľmi vážny problém," poznamenal výkonný riaditeľ POW Mario Molina.

Globálne otepľovanie so sebou prináša problémy pre zimné športy a viacero z nich zastrešuje práve FIS. Po celej zemi sú zimy kratšie, čo má za následok ubúdanie vhodných miest na lyžovanie - tréningy aj súťaže.

Ako na svojom webe uvádza FIS, chce hrať významnú úlohu na ceste k bezuhlíkovej budúcnosti. "FIS chce promovať väčšiu zodpovednosť všetkých voči životnému prostrediu, znížiť celkový dopad športu na klímu, podieľať sa na vzdelávaní v tejto oblasti, podporovať udržateľnú a zodpovednú spotrebu a obhajovať opatrenie v oblasti ochrany klímy prostredníctvom svojich komunikačných kanálov," uvádza sa v správe na www.fis-ski.com.

V súvislosti s bojom proti zmene klímy niekoľko desiatok športových organizácií na čele s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) chcú počas najbližších troch vrcholných olympijských podujatí - OH 2020 v Tokiu, ZOH 2022 v Pekingu a OH 2024 v Paríži - intenzívne pracovať na projektoch bojujúcich proti zmene klímy.


Tagy: FIS Zuzana Čaputová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA