Kráľovná športu chystá majestátne divadlo: Skromní Slováci sú plní odhodlania, Tótha čaká peklo

Matej TóthMatej Tóth Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

DAUHA - Slovenskí atléti cestujú na majstrovstvá sveta do Dauhy opäť v skromnom počte, no s ambíciou zlepšiť výsledky z predchádzajúceho šampionátu v Londýne. Pred dvoma rokmi štartovali piati, tentoraz zabojujú šiesti a podľa šéftrénera Martina Pupiša by sa mali postarať aspoň o dve umiestnenia v elitnej dvanástke.

Na 17. MS sa v Katare predstaví 1972 športovcov z 210 krajín, pričom Rusi nebudú súťažiť pod vlastnou, ale pod neutrálnou vlajkou. Slovensko bude mať najväčšie ambície v chôdzi na 50 kilometrov vďaka úradujúcemu olympijskému šampiónovi Matejovi Tóthovi. V rovnakej disciplíne sa medzi ženami predstaví Mária Katerinka Czaková, nastúpia aj kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová a debut na MS absolvujú osemstovkárka Gabriela Gajanová a Stanislava Škvarková v behu na 100 metrov cez prekážky.

"Keď budeme vychádzať z reality, bol by som rád, keby sme mali aspoň dve umiestnenia v prvej dvanástke. Je reálna šanca zabojovať aj o medailu, asi najväčší kandidát je Maťo Tóth, ale na chodcov čakajú extrémne podmienky. Spoločne s Máriou Katerinkou Czakovou sú kandidáti minimálne na prvú desiatku, u Maťa Tótha ako olympijského víťaza právom môžeme pomýšľať na medailu. U Martiny Hrašnovej je výkonnosť na finále, Marcel Lomnický avizuje výkonnostný progres na tréningu. Verím, že to pretaví aj v súťaži, u Gabiky Gajanovej a Stanky Škvarkovej to vnímam ako prvú skúsenosť pred veľkým hľadiskom," povedal Pupiš, ktorý však očakával početnejšiu výpravu: "Z môjho pohľadu je to málo, čakali sme dvojciferné číslo. Došlo k výraznému sprísneniu limitov, nie je to o tom, že by sa zhoršovala výkonnosť. Všetko úsilie smeruje k tomu, čo na nás čaká o desať mesiacov, predpokladám, že na olympijských hrách už bude číslo dvojciferné."

Matej Tóth sa osviežuje Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Martin Meissner

Predzvesť Tokia

MS v Dauhe sú najvýznamnejšie atletické podujatie, ktoré sa uskutoční do OH 2020. Na Tokio sa sústredí aj prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok: "Dúfam, že sa dobre naladíme a naši športovci sa dokážu presadiť v medzinárodnej konkurencii. S napätím budeme očakávať, ako budú súťažiť. Malá výprava súvisí s kritériami, v jednotlivých disciplínach figuruje menej pretekárov. Je to určitý ústup súvisiaci s OH a predajom televíznych práv, kde atletika dostáva o čosi menší priestor. Napriek tomu zostáva olympijským športom číslo 1 a aj v Tokiu bude mať najväčší priestor. Verím, že sa dokážeme popasovať s náročnými podmienkami a prídeme ako úspešná výprava."

Viac o téme: Martina Hrašnová Matej Tóth Marcel Lomnický Gabriela Gajanová Martin Pupiš MS v atletike 2019
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články