Slováci odštartovali hon na cenné kovy: Pod Tatry putuje prvá miestenka do Tokia!

Jana DukátováJana Dukátová Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

SEU D'URGELL - Slovensko už má istotu minimálne jednej olympijskej miestenky do Tokia 2020 vo vodnom slalome. Postarali sa o ňu Eliška Mintálová a Jana Dukátová postupom do semifinále majstrovstiev sveta v španielskom Seu d'Urgell.

Na MS v Španielsku rozdeľujú v kajaku mužov aj žien po 18 miesteniek pre krajiny a keďže do ženského semifinále postúpili pretekárky len zo sedemnástich krajín a platí aj pravidlo jedného miesta pre krajinu, Slovensko s určitosťou vyšle do Tokio svoju zástupkyňu v kajaku. V kanoistických súťažiach mužov a žien je na MS k dispozícii po 11 olympijských miesteniek.

Dobrou prvou kvalifikačnou jazdou prezentovala Eliška Mintálová, v prvom kole obsadila solídne 8. miesto a bez problémov postúpila do sobotňajšieho semifinále. Za víťaznou Francúzkou Marie-Zeliou Lafontovou zaostala o 5,48 sekundy. "Som spokojná s postupom z prvej jazdy, ale nie s výkonom. Pod každú protivodnú bránu som sa chytala veľmi nízko, keďže boli veľmi nízko a musela som si dávať pozor. Pomohli mi informácie od singlkanoistov, ktorí mi poradili, kde si mám dávať pozor," zhodnotila Eliška Mintálová.

Eliška Mintálová Galéria fotiek (3) Eliška Mintálová Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Menej sa darilo ďalším dvom Slovenkám. Jana Dukátová ani Elena Kaliská neprenikli medzi elitnú dvadsiatku, preto ich popoludní čakala opravná jazda. Dukátovú v 1. kvalifikačnom kole klasifikovali na 28. mieste, Elena Kaliská minula tri bránky a skončila až na 76. priečke. V oprave skončila Jana Dukátová ôsma a rovnako ako Mintálová sa predstaví v sobotňajšom semifinále, Elena Kaliská bola až sedemnásta a ďalej pokračuje len desať najlepších. Pre mimoriadne skúsenú pretekárku sa tak svetový šampionát už skončil a jej účasť na OH 2020 je už len v rovine teórie.

Kanoisti bez problémov

Kanoisti Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Michal Martikán bez problémov zvládli prvú kvalifikáciu na MS v Seu nebudú chýbať v sobotňajšom semifinále. Spomedzi 81 štartujúcich v prvom kvalifikačnom kole si prienik ďalej vyjazdilo 20 pretekárov - Slafkovský obsadil 7. miesto, Beňuš 9. pozíciu a Martikán 16. priečku. Prvú jazdu vyhral Brit David Florence.

"Podstatné bolo postúpiť z prvej jazdy. V sobotu bude úplne iná trať a verím, že ´tyčky´ nebudú rovnako nízko ako dnes. Nemal som z toho ideálny pocit, ale šiel som zodpovedne," priznal najlepší zo Slovákov Alexander Slafkovský, ktorý ako jediný zo slovenského tria ešte nebol na olympiáde.

Slovenský reprezentant v C1 Galéria fotiek (3) Alexander Slafkovský Zdroj: TASR/Martin Baumann

Našťastie to stačilo

"Prvý cieľ bol postúpiť zo semifinále a najmä z prvej jazdy. Podarilo sa, aj keď s výkonom nie som spokojný. Našťastie to stačilo. Jazdilo sa mi mizerne. So súpermi sme sa v cieli zhodli, že ´tyčky´ boli veľmi nízko a počas celej trate sme museli kontrolovať loď, nech nie je zbytočný dotyk," doplnil strieborný olympijský medailista z Ria de Janeiro 2016 Matej Beňuš.

Slovenské trio sa vyhlo boju o postup v opravách, ktoré boli na programe od 12.30 h. Môžu sa v pokoji pripravovať na sobotu, kde okrem medailí budú bojovať o olympijskú miestenku pre Slovensko na OH 2020 do japonského Tokia. Zároveň medzi sebou zvádzajú boj v internej nominácii o to, kto z nich sa predstaví na vrcholnej súťaži pod piatimi kruhmi. Martikán má z nej päť medailí vrátane dvoch zlatých, Beňuš jedno striebro.

Viac o téme: Michal Martikán Jana Dukátová Matej Beňuš Alexander Slafkovský Eliška Mintálová